Аспірантура в Чехії

Аспірантура в Чехії

На стипендіальну підтримку кожного учня аспіранта Міністерством освіти нині виділяється по 11 250 крон (близько 440 євро) на місяць (для порівняння – чеська мінімальна зарплатня 12200 крон або близько 476,5 євро). Навесні базова сума стипендій була збільшена на 50%, однак, збільшення відчув далеко не кожен. Нарахування чеські вузи здійснюють за своїми власними правилами. Найближчим часом відомство готується порушити фінансову автономію навчальних закладів у сфері аспірантських стипендій.

«Міністерство має намір виділяти кошти не тільки за кількістю прийнятих аспірантів. Буде висунутий також і цілий ряд вимог, що стосуються якості, як робіт, так і безпосередньо аспірантських програм», – коментує Адель Климешова, прес-секретар Міністерства освіти Чеської Республіки.

В даний час в аспірантурі в Чехії навчається близько 23 тисяч чоловік, але закінчать її і перейдуть в ранг наукових працівників далеко не всі. За статистикою, відмовиться від своїх початкових планів практично половина аспірантів, частина з них з фінансових міркувань.

«Першу стипендію мені нарахували у розмірі трохи більше 4000 крон (156 євро). Протягом усього першого року навчання до 5 тисяч вона так і не зросла. На такі гроші прожити не можна, тому доводиться розриватися між аспірантурою і роботою», – підкреслює 28-річна аспірантка антропології.

З-за неможливості повною мірою присвятити себе навчанню майже всі чеські аспіранти змушені продовжувати термін навчання.

«Стандартно навчання в аспірантурі триває 3-4 роки. Реально ж робота завершується через 5-6 років, а на соціології, наприклад, не рідкість продовження терміну навчання до 8-9 років. Справа в тому, що аспіранти, по суті, ведуть підготовку своїх робіт «між справою» – вечорами, по святах, по суботах і неділях, – звертає увагу Катержіна Цидлинська Чеської асоціації аспіранток та аспірантів. Фінансове питання є ключовим. Чеські аспіранти ні трохи не гірше американських, вони зовсім не дурні. Справа тільки в тому, що американці навчаються в аспірантурі в режимі full time. В цьому і полягає головна різниця. Тому навчання завершується вчасно, а фінальні роботи якісніше», – підкреслює Катрежина Цидлинська.