Чехія в пошуках мігрантів

Чехія в пошуках мігрантів

Кількість проживаючих в Чехії іноземців б’є нові рекорди. І швидше за все, їх кількість буде тільки зростати, так як економіка країни як ніколи має потребу в робочій силі. Причому в будь-який: і висококваліфікованої, і не дуже.

Станом на січень 2017 року в Чеській Республіці проживало 524 тис. іноземців. Найбільше мігрантів прибуло з України, Словаччини та В’єтнаму. Далі йдуть росіяни, німці і поляки. Разом вони складали близько 75% від всіх проживаючих в країні іноземних громадян. Чеське статистичне управління фіксує подальше збільшення чисельності тих, хто приїжджає в країну з метою навчання, але більшість приїжджих – це все-таки економічні мігранти.

кількість українців що працюють в чехії
Кількість іноземціів, що працюють в Чехії (Джерело: czso.cz)

Фахівці відзначають, що поточний тренд є багато в чому наслідком нестачі робочих рук. Безробіття в ЧР за підсумками лютого знизилось до 3,7%, що є найнижчим лютневим показником з 1997 року. Не виключено, що найближчим часом кількість вакансій перевищить число претендентів.

До речі, низький рівень безробіття став причиною різкого зростання зарплат. Лідером тут є Прага, де середній оклад становить 36 194 крон (1 390 євро). Найменше отримують у Карловарському краї – 23 807 крон в місяць (915 євро). За інформацією Eurostat, незважаючи на підвищення за останні два роки більш ніж на 20%, зарплати в Чехії залишаються значно нижче середнього рівня по ЄС. Зарплата у Німеччині становить 3 703 євро, у Фінляндії 3 378, у Польщі – 1 035 євро.

«Ми фіксуємо стан повної зайнятості. Ті, що не працевлаштовані, або не хочуть працювати або з об’єктивних причин не можуть цього робити. Допомогти вирішити ситуацію може роботизація, але виробництво роботів обмежено, а у більшості фірм накопичилося замовлень на два-три роки вперед», – прокоментував поточну ситуацію в економіці віце-президент Спілки промисловості і транспорту (СПТ) Збинек Фролік.

«Чеська Республіка – країна з найнижчим рівнем безробіття в Європейському Союзі. Одночасно роботодавцям не вдається знайти кандидатів на більш ніж 200 тис. вільних робочих місць. Таким чином, імпорт робочої сили є на даний момент єдиним варіантом вирішення цієї проблеми», – підтверджує слова колеги Радек Шпицар, віце-президент СПТ.

Українська хвиля

Дефіцит кадрів чеські власті вирішують за рахунок розширення програм по залученню іноземних працівників, насамперед з України. Нагадаємо, що сьогодні для отримання дозволу на роботу в Чехії українські громадяни можуть скористатися декількома спеціальними режимами працевлаштування, в тому числі «Проектом А» для висококваліфікованих співробітників і «Режимом Україна» – програмою спрощеної видачі робочих віз. Квота по ним становить 5 тис. і 19,6 тис. осіб на рік відповідно.

Крім цього, уряд схвалив так званий «режим фермерів», згідно з яким для України буде виділятися ще 1,5 тис. віз для роботи в сільському господарстві. Крім того, Мінпраці планує прийняти спеціальну програму по залученню іноземців в сферу соціальних послуг. У цих цілях в Україну найближчим часом відправиться делегація на чолі з міністром праці та соціальних справ Чехії Ярославою Нємцовою.

Як наслідок, кількість громадян України, які шукають роботу в Чеській Республіці, значно зросла, але державні структури не справляються з потоком охочих отримати «робочу карту». «Зараз ми маємо 300 тисяч заявок від українців на роботу в Чехії і тисячі вакансій для працевлаштування українців. Це означає, що кількість українських працівників буде зростати. І це при тому, що вони вже стали найбільшою трудовою громадою в нашій країні», – повідомив у грудні 2017 року екс-заступник міністра праці та соціальної політики Чехії Томаш Петршичек.

Тим не менш, роботодавці висловлюють претензії і до нових проектів з працевлаштування українських робітників. У цьому зв’язку сервер novinky.cz зазначає, що «замість очікуваних кваліфікованих спеціалістів з України прибуває, в основному, дешева робоча сила».

Про це говорить і голова Чеськоморавської конфедерації профспілок Йозеф Стршедула. Тим не менш, він підкреслив, що профспілки будуть боротися з тим, щоб роботодавці сприймали іноземців виключно як дешеву найману силу.

«Ми маємо намір ініціювати проведення більш ретельних перевірок, які дозволять виявити, хто порушує права мігрантів, не платить їм гідну зарплату за аналогічну роботу або розміщує працівників у гуртожитках, де їм доводиться спати втрьох на одному ліжку», – підкреслив профспілковий лідер.

Депортувати не можна помилувати

Президент Асоціації агентств з працевлаштування Радован Буркович в ефірі Чеського радіо заявив, що треба навести порядок і в сфері перевірки іноземців правоохоронними органами. На його думку, в країні діють подвійні стандарти. У деяких регіонах наявність нелегальних працівників ігнорується, в інших – вони негайно депортуються.

Буркович нагадав і про проблеми українців, які проживають в ЧР на підставі польських «благодійних» віз, які видала Варшава в знак солідарності з Києвом після подій на сході України. На даний момент їх отримали вже 900 тисяч українців, які на їх підставі вирушили на заробітки в інші країни ЄС, включаючи Чехію.

На сьогоднішній день ЧР лідирує за кількістю нелегальних мігрантів з України. За даними за 2016 рік, поліція затримала 1,5 тис. громадян цієї країни при загальній кількості 5 тис. нелегалів. Це на 25% більше, ніж у 2015 році. В Держслужбі зайнятості України, до речі, визнають проблему нелегальної трудової міграції.

Однак, за оцінками фахівців, кількість українських нелегалів, зайнятих у будівництві і на виробництві, з часом буде тільки збільшуватися. Як заявив колишній глава МЗС ЧР Любомир Заоралек, що займає зараз посаду голови парламентського Комітету з зовнішньої політики, «діючі програми працевлаштування українців відступили від своїх первинних завдань». Їх метою було залучити до Чехії кваліфіковані кадри і фахівців, а зараз, за словами політика, «сюди спрямовується дешева робоча сила».

Профспілки, зі своєї сторони, вказують на зниження загального рівня зарплат у зв’язку з напливом дешевої робочої сили зі Сходу». Але економісти не згодні з цим аргументом. «Українці працевлаштовуються на ті місця, до яких місцеві жителі не виявляють інтересу», – пояснив Радек Шпицар.

Вторить йому головний економіст компанії Cyrrus Лукаш Кованда. За словами експерта, заробітну плату нижче 20 тис. крон, отримують у Чехії, наприклад, вчителі та медсестри, яким конкуренція з боку українців не загрожує.

«Таким чином, якщо ми хочемо зберегти наш рівень життя і економічне зростання, наш єдиний шанс полягає в тому, що уряд буде набагато більш гнучким, дозволяючи іноземцям приїжджати в нашу країну і працювати», – зазначив Кованда.

Джерело: radio.cz