Чехія шукає ремісників

Чехія шукає ремісників

Словаччина, Польща та Україна – це головні країни, звідки чеські фірми прагнуть залучати майстрів ремісничих професій. Своїх власних працівників гостро не вистачає. При цьому зарплата у таких працівників в ряді галузей значно перевершує середньостатистичні показники по країні. Мануально чеська молодь працювати не жадає, чим і обумовлена гостра нестача добре підготовлених ремісників цілого ряду спеціалізацій.

Досить п’ять хвилин поговорити з дев’ятикласниками і відразу стає ясно, куди більшість з них планує направити свої стопи, якщо мова не піде про вступ до гімназії.

Багато учнів однієї зі шкіл в місті Ржичани-над-Лабою, наприклад, пов’язують своє майбутнє з архітектурою, рибництвом, якому навчають в місті Тржебонь або ж електротехнікою, збираючись вирушити вчитися в місто Пардубіце. Якщо ж поставити запитання з приводу професії каменяра, то лише зрідка можна почути замислене – можливо, а найчастіше коротке – ні.

Брак ремісників в Чехії, згідно даних спеціалізованого порталу Nejřemeslníci.cz, виражається числом – 300 тисяч чоловік.

«У текстильну промисловість не йде ніхто. Будівельні професії також виявилися в опалі. Професія покрівельника, наприклад, взагалі нікого не цікавить. Якщо вже мама свого синочка і допустить до ремісничої стежки, то вже краще нехай він буде столяром, а не покрівельником, який працює під відкритим небом, та ще й взимку. Хлопчик б міг застудитися … », – коментує Роман Поммер, віце-президент Економічної палати Чехії і голова Цеху лицювальників.

Якщо говорити про згадану текстильну промисловість, то за 13 років інтерес до ремісничих професій, пов’язаних з цією галуззю, впав на 97%.

Тесляр теж не дуже-то приваблива професія для сучасної молоді.

«За три десятиліття, що я цією справою займаюся, мені довелося кілька разів шукати собі помічників. Рідко хто таке витримує. Робота важка, працюємо ми за будь-якої погоди, та ще й високо над землею. Нам завжди важко – то спекотно, то дощить, то холодно», – описує ситуацію тесля з багаторічним стажем Карел Конопнік.

«Я навіть і не намагаюся шукати. Таких ремісників просто немає. Доведеться підібрати і навчити когось, хто займається спорідненою професією », – констатує Іван Петрув, що працює в майстерні з виготовлення шкіргалантереї.

Ні в жодному разі, як стверджують фахівці, не позначилася на ситуації з майстрами-ремісниками і той факт, що вартість їх роботи, за середньостатистичними даними, за два останні роки зросла на третину. У деяких галузях показник зростання ще серйозніший, звертає увагу директор компанії Nejřemeslníci.cz Мартін Екрт: «Однозначно таке можна заявити з приводу професій, пов’язаних з будівельно-реконструкційними роботами. У період з 2016 до 2018 року фінансові обсяги замовлень в цій сфері збільшилися на 64%».

Поммер доповнює: «70-80 тисяч крон (близько 3 тисяч євро) на місяць можна заробити абсолютно вільно. Звісно, потрібно пам’ятати, що молода людина, якій близько 23 років, таких грошей відразу не стане отримувати. Йому буде необхідно постійно розширювати свою кваліфікацію – про роботизацію і застосування цифрових технологій не можна забувати і в ремісничій області. Потрібно постійно вдосконалюватися. Однак для того, хто хоче працювати руками, заробляти від 60 до 80 тисяч крон – це не проблема».