Чехія винайме 4500 українців для боротьби з короїдом

Чехія винайме 4500 українців для боротьби з короїдом

Міністерство сільського господарства Чехії запропонувало на розгляд нову програму по відновленню лісів після навали короїда. Згідно з цією програмою, Чехія повинна буде видати екстрені робочі візи громадянам України в кількості 1500 штук на рік. Проект розрахований на 3 роки. Тобто, до кінця 2022 року в Чехію для відновлення лісів має буде приїхати 4500 українців. Віза буде дійсна протягом року, а мету приїзду поміняти буде не можна.

Пропозиція ґрунтується на тих фактах, що країні не вистачає 57 тис. робітників у таких сферах, як харчова, сільськогосподарська, лісова та інші промисловості. Місцеві жителі на таких посадах довго не затримуються, тому роботодавці воліють наймати іноземних робітників. Згідно зі статистикою, минулого року чеським лісам не вистачало 2 тис. робочих з кваліфікацією і 6 тис. робочих без кваліфікації. З цієї причини роботодавці намагаються прискорити прибуття іноземної робочої сили.

«З минулого року, а точніше з того часу, коли короїд почав знищувати наші ліси, необхідність в фізично активних, міцних людях стала особливо гострою. Адже деревообробна, лісова промисловість взагалі і боротьба з наслідками дій короїда зокрема, робота не з легких », – йдеться в проекті.

Особливості екстрених віз і побоювання уряду

На даний момент в Чехії є подібна програма, яка діє вже 2 роки, під назвою «Фермер». Її мета – набір сезонних працівників для роботи на полях.

«Так, розширення ряду співробітників з-за кордону в аграрний сектор обгрунтований, але ось чому відбулося звуження до України, не зрозуміло. Адже міцних хлопців багато і в інших країнах. Так, і 1500 чоловік в рік це дуже мало. Мені здається, верхньої межі взагалі бути не повинно », – сказав Маріан Юречко, екс-міністр сільського господарства.

Надзвичайні візи будуть дійсні рівно рік, після чого робітник повинен покинути країну. Її не можна продовжити, але можна подати нову заяву.

Уряд визнає, що існує певний ризик того, що прибувши в країну за цією ж візою, людина вирішить піти в більш оплачуваний сектор, і так і не прибуде на місце призначення. Також є ризик, що по закінченню року людина не полишить ЧР. У зв’язку з цим, заступник голови комітету з сільського господарства, Павло Ковачик говорить про необхідність посилення регулювання всіх цих процесів і вжиття заходів контролю за дотриманням умов договору.

Київське посольство буде приймати документи до кінця 2022 року.

Не виключено, що для тих же цілей будуть наймати і громадян Сербії.

Нагадаємо, що з вересня в Чехії діють три програми залучення іноземної робочої сили замість нинішніх шести:

  • залучення вчених,
  • кваліфікований працівників
  • висококваліфікованих працівників.

Скасовуються програми залучення низькокваліфікованої робочої сили і мігрантів із середньою кваліфікацією.

Як повідомляє Чеське телебачення, відповідне рішення прийняв уряд Чехії.

Річні квоти на українців в рамках програми «Кваліфікований працівник» (Kvalifikovaný zaměstnanec) збільшуються в два рази до 41100 чоловік. Ця ж програма дозволяє наймати до 800 білорусів, до 600 молдаван і до 300 казахів.

Чеські фірми і компанії довгий час вимагали від влади збільшити квоти на робочу силу з України. Рекордно рівень безробіття призвів до дефіциту кадрів, невиконання замовлень і втрати прибутку.