Чеські компанії зацікавлені в більшій кількості українців

Чеські компанії зацікавлені в більшій кількості українців

Режим «Україна» — пріоритет для іноземних працівників з України діє вже два роки, фахівці зі сходу отримали можливість продовжити своє перебування у Чеській Республіці. Бізнес пропонує подвоїти кількість робочих карт.

«В даний час 11 осіб з України працюють на нас, і ми чекаємо ще 10. Українці освічені і надійні. Вони швидко інтегруються в команду і стають важливою частиною робочого процесу», — каже Ольга Купець, виконавчий директор Abydos. Вона сподівається, що МВС буде сприяти видачі карт співробітника для українців.

З початку урядової програми «Україна» в серпні 2016 року робочу візу отримали 13300 українців. В даний час квоти становлять 19 600 чоловік в рік, але запити чеських компаній вище — у них не вистачає 300 000 робітників. Крім того, частка безробітних знизилася до найнижчого рівня з червня 1996 року.

Згідно з опитуванням Чеської торговельної палати, яка займається збором заявок на українських робітників, 61% роботодавців хотіли б продовжити контракти з українцями через два роки, а 37% поки не визначилися.

«Якщо іноземець хоче продовжити свою поточну робочу візу, він має право запросити продовження на наступні два роки не пізніше останнього дня терміну дії картки співробітника. Ще він повинен надати продовжений трудовий контракт. До моменту, коли запит буде оброблений, він може продовжувати працювати», — повідомив представник міністерства внутрішніх справ Андрій Кратошка.

Опитування показало, що роботодавці цінують якість роботи українців і їх підготовку. Одночасно, їх найбільше турбує те, що робітники з України недостатньо добре говорять на чеській мові. Найбільший попит припадає на працівників промислово-орієнтованої сфери: металургів, інженерів, токарів, зварювальників. Компанії також не вистачає пекарів, кондитерів, кухарів, складських робітників і водіїв.

За останній рік інтерес до працівників з України подвоївся і ця тенденція, ймовірно, посилиться через дефіцит на ринку праці, вважає президент Чеської торговельної палати, Володимир Длоухі. «Ми хочемо, щоб уряд почав переговори про подвоєння річних квот», — сказав він.

«Імпорт» робітників з Польщі часто стає шахрайством

Роботодавці стурбовані тим, що процес залучення працівника триває до шести місяців. У сусідній Польщі це лише кілька тижнів.

Міграція з України через Польщу часто носить елементи зловживань. Після того, як в українця є робоча віза в Польщу, місцеве кадрове агентство відправляє його в Чеську Республіку для надання послуг. Фактично, вони просто «здають в оренду» працівника для чеської компанії, що є незаконним.

Тим не менш, роботодавці ризикують, тому що у них не вистачає реальних контрактів з-за затримок в оформленні. Подібний досвід має, наприклад, компанія Rohlík.cz, дистриб’ютор продуктів харчування, в складі якої в минулому році поліція затримала 80 українців з польськими візами.

Короткочасним рішенням проблеми нестачі робочої сили може стати дозвіл на роботу на 3 місяці. «Ми можемо надати українським робітникам чеську робочу візу протягом шести тижнів після розміщення замовлення», — говорить Томаш Бабака з JobConnector, але через 3 місяці робітники повинні повернутися в Україну та ще півроку після цього не працювати в Євросоюзі.