Чеські вузи втрачають гроші іноземних студентів

Чеські вузи втрачають гроші іноземних студентів

Через всесвітню епідемію коронавірусу чеські вузи позбулися відчутної частини щорічного доходу, який їм приносить обмін студентами, проведення курсів, орієнтованих на іноземців, які планують навчатися в Чеській Республіці, а також навчання іноземних громадян, які здобувають освіту за свій рахунок.

Через обмеження, покликані загальмувати поширення небезпечного вірусу, чеські вузи не можуть приймати на своїх конференціях іноземних гостей і самі змушені відмовитися від поїздок наукових співробітників за межі країни.

«Фінансування системи освіти кульгає вже протягом останніх 10 років. Якщо підрахувати всі кошти, якими задовольняються вітчизняні вищі, то ми знаходимося на рівні 89% бюджету 2008 року. Я говорю саме про процес освіти. Фінансування дослідницької роботи зростає, а системи освіти – жодним чином.

Зараз нам заподіяно новий удар. Через коронакризу вищі навчальні заклади позбавляються доходів, які їм в нормальній ситуації приносять студентські гуртожитки та їдальні, а також здача в оренду порожніх приміщень. Скоротилися доходи від підготовки студентів-іноземців, які здобувають освіту на комерційній основі.

Безліч вишів позбулися фінансових надходжень від проведення досліджень на замовлення приватних фірм. Такого роду витрати, якщо дослідження можна відстрочити, компанії скорочують в першу чергу.

На сьогоднішній день, за попередніми розрахунками, наші втрати вже перевищили 1 мільярд крон (близько 37,5 мільйонів євро) », – коментує голова Чеської конференції ректорів і глава Чеського сільськогосподарського університету Петр Скленічка.

Знизився обмін студентами в рамках програми Erasmus +

Зменшення загальної кількості заявлених студентами «приїздів і виїздів», як до Європи, так і на інші континенти, до сьогоднішнього дня у більшості вишів досягло 25%. Багато потенційних учасників програми Erasmus + відкладають свої поїздки на другу половину навчального року, сподіваючись, що ситуація з коронавірусом зміниться в кращу сторону.

У багатьох випадках страждають не тільки фінанси, але і якість навчання, так як частина спеціалізацій передбачає обов’язкову присутність іноземних студентів в країні їх навчання. Показник якості навчання в вузах впливає на дотаційний потік коштів від Міністерства освіти.

У празькому Карловому університеті іноземці становлять близько 20% від загальної кількості студентів. Це дані за минулий рік. Цього разу на перші курси іноземців було прийнято ще більше, але остаточний результат буде підведений тільки до листопада. Це столичний Карлів університет, який вважається найпопулярнішим у іноземців. Положення інших вузів відрізняється.

Керівництво Університету імені Менделя в Брно, наприклад, вже зараз знає про неминучість втрат. Іноземців в цей вуз в 2020-му записалося на 180 осіб менше. У минулому році їх було 943 особи. За словами прес-секретаря університету Філіпа Вані, збитки через нестачу «комерційних» студентів будуть виражатися в мільйонах крон.

Чеський технічний університет в минулому році на навчання іноземних студентів заробив майже 60 мільйонів крон (2,3 мільйона євро). У новому році цей навчальний заклад вже позбувся 100 закордонних студентів. Це означає втрату 9-10 мільйонів крон.

Навпаки, празька Вища економічна школа на скорочення загальної кількості прийнятих нею іноземних студентів через епідемію коронавірусу поскаржитися не може. За прийнятими документам їх в даний час не менше, аніж роком раніше. Однак осінь і зима можуть внести свої серйозні корективи.

Якщо виші навчатимуть студентів в режимі онлайн, що цілком ймовірно, а Прага про це точно знає вже зараз, так як епідеміологічна ситуація далеко не оптимістична, то іноземці, що навчаються на комерційній основі, можуть змінити свої плани.

«Виникнення ситуації з можливим зменшенням кількості іноземних студентів в наших вузах ректори побоюються найбільше.

Недолік іноземців на перших курсах може негативно позначитися на становищі невеликих і в першу чергу приватних вищих навчальних закладів Чехії. Але тенденцію зниження відчули всі чеські вузи.

Зараз ми не знаємо, чи всі іноземні студенти, хоча вони і зараховані, зможуть в зв’язку з епідемією потрапити до нас в країну.

Щоб підстрахувати ситуацію, ми все літо готувалися до можливості проведення онлайн лекцій для конкретних студентів з конкретних держав, на яких можуть вплинути обмеження через епідемію – чеські студенти сиділи б в аудиторіях, якщо буде можливо, а лекції б одночасно транслювалися б через інтернет- платформи.

Але, я хочу підкреслити, що ведення навчання студентів в режимі онлайн для вузів набагато складніше, ніж класична очна, контактна система.

Завжди контактний варіант навчання простіше і ефективніше », – підсумовує голова Чеської конференції ректорів і ректор Празького Чеського сільськогосподарського університету Петро Скленічка.