Доля працівників-іноземців у Чехії перевищила 13%

Доля працівників-іноземців у Чехії перевищила 13%

Чеська економіка все більше спирається на трудові ресурси з-за кордону. У 2019 частка найманих працівників з іноземним громадянством перевищила 13%, в той час як в 2010 році цей показник становив лише 6%. Перші місця на ринку праці серед іноземців займають українці, словаки і в’єтнамці. Також в Чехії працює чимало громадян Росії, Польщі, Болгарії та Румунії.

Аналітик Чеського статистичного управління Ярміла Марешова повідомила, що на кінець 2018 року кількість працівників-іноземців в Чехії становило 567 000 чоловік. З них майже 290 000 мали ПМЖ, 275 000 – тимчасовий вид на проживання, а 2500 володіли статусом біженця.

Дві третини іноземних трудових ресурсів Чехії – громадяни ЄС

«У зв’язку з недоліком трудових ресурсів в останні роки зростає масова економічна міграція, перш за все з країн ЄС. Оскільки громадяни східноєвропейських країн Євросоюзу стикаються з куди меншими адміністративними перепонами, вони витісняють трудових мігрантів з країн поза ЄС. Виняток тут становлять українці, кількість яких, особливо останнім часом, істотно зростає», – повідомила Марешова, виступаючи на прес-конференції 16 січня 2020 року.

При підрахунку кількості працюючих іноземців в статистику не потрапляють люди, які працюють, в’їжджаючи в країну за туристичними візами, а також іноземці, які працевлаштовують на підставі права на вільне пересування і не реєструються в поліції у справах іноземців. В даний час громадяни ЄС складають майже дві третини всіх іноземних громадян, що працюють в Чехії.

«Новою тенденцією стало швидке зростання числа румунів, болгар і, в меншій мірі, угорців, тобто громадян ЄС», – повідомив директор відділу статистики ринку праці і рівних можливостей Чеського статистичного управління Далібор Голи.

Типовий іноземний працівник – чоловік від 30 до 40

Серед працівників-іноземців переважають люди молодшого і середнього віку, в основному від 30 до 40 років. Кількість жінок нижче, ніж чоловіків, і вони відносяться до більш молодий віковій групі. Лише у 5,4% працюючих в Чехії іноземних громадян вік перевищує 65 років.

29,5% іноземних працівників працевлаштовано на промислових підприємствах. 17,6% займає різні адміністративні посади. По 10% припадає на роздрібну та оптову торгівлю, 9% – на будівництво.

«Можна констатувати, що в Чехії немає дискримінації в області зарплат в залежності від громадянства, тобто немає такого, щоб людина через іноземного громадянства отримував нижчу зарплату. Навпаки, в сферах, де потрібна висока кваліфікація іноземці отримують більше. Наприклад, в області інформаційних технологій і комунікацій середня брутто-зарплата нечисленної групи працюють там болгар і румунів становить 65 000 крон », – підкреслив Далібор Голи.