Еміграція в Чехію та умови отримання громадянства цієї країни

Еміграція в Чехію та умови отримання громадянства цієї країни

Еміграція в Чехію з України та її причини

Через нестабільну ситуацію в Україні, все більше людей їдуть в різні країни Європи в «пошуках кращої долі». Досить популярними для проживання стають сусідні держави: Польща, Чехія, Румунія та інші. І це не дивно, бо там набагато вищий рівень доходів та соціального забезпечення. Досить часто люди шукають можливості еміграції в Чехію чи інші країни Євросоюзу.

Чому ж велика кількість українців обирає саме цю країну для проживання? Можна визначити декілька факторів, що сприяють цьому:

  • територіальна близькість;
  • можна зрозуміти чеську мову;
  • досить непоганий рівень фінансового забезпечення громадян.

Часто люди їдуть сюди не лише на короткотривалу роботу, щоб покращити своє фінансове становище, але й залишаються в цій країні на постійне проживання, забираючи також і своїх рідних.

Еміграція в Чехію з України вже стала звичним явищем. Люди шукають не тільки кращих умов проживання, а й достойної оплати своєї праці. Так, для порівняння, з 1 січня 2018 року, в Україні мінімальна зарплата становить 3723 гривні, в Чехії ж – 12200 крон, що відповідає близько 15 тисячам гривень. Різниця в фінансовому забезпеченні громадян досить відчутна.

Як отримати чеське громадянство

чеське громадянство

Часто, деякі люди, спробувавши пожити в іншій європейській країні, зокрема, в Чехії, не хочуть вже звідси їхати й перевозять сюди свої сім’ї; тому питання отримання громадянства іншої країни, в наш час залишається досить актуальним. Багато українців шукають інформацію про те, як можна здобути громадянство Чехії та яка ціна на нього. Для того, щоб стати громадянином, потрібно виконати деякі із запропонованих вимог:

  • Мати чеське коріння. Знайти та довести документальні підтвердження цього факту.
  • Можна всиновити чи удочерити дитину, яка народилась та проживає в цій країні.
  • Якщо навчання проходило в одному з чеських ВУЗів та було відпрацьовано за спеціальністю не менше одного року.
  • Одружитися чи вийти заміж за громадянина Чеської Республіки та прожити у шлюбі понад два роки.
  • Люди похилого віку, котрі мають понад 70 років і які проживають в інших країнах, а хоч один хтось з їхніх дітей має чеське громадянство.
  • Іноземець може отримати громадянство, якщо він останніх 5 років безперервно проживав на території країни та мав дозвіл на тривалий побут в Чехії.

Розглянемо останній варіант більш детально.

В запиті на отримання громадянства буде відмовлено, якщо є судимість або нараховані борги за несплату аліментів чи інших соціальних виплат.

Процес становлення громадянином Чеської Республіки є довготривалим і передують йому такі умови:

  1. Отримання візи.
  2. Дозвіл на тривалий побут на території країни.
  3. Отримання дозволу на ПМЖ.
  4. Подача документів на оформлення чеського громадянства.

Робоча карта чеха

Починаючи з 2014 року, можна отримати робочу карту чеха, яка автоматично дає дозвіл на тривалий побут в країні. Як отримати карту чеха? Для цього потрібно пред’явити диплом про вищу або середню освіту та документи, які підтверджують перебування в країні з метою працевлаштування. Також треба подати такі документи:

  1. Договір з роботодавцем.
  2. Документ про оренду житла.
  3. Довідка про відсутність судимості.
  4. Заява.

Всі ці та інші документи мають бути заповнені чеською мовою.

Є також важливий нюанс про народження дитини в Чехії. Є країни, які автоматично надають громадянство особі, що народилася на її території. В Чехії, ж, за цієї умови та проживання на території країни дитини від народження можна отримати лише дозвіл на постійне проживання в Чеській Республіці.

Як отримати тривалий побут в Чехії?

карта тривалого побуту чехії

Його оформити не так вже й важко, й набагато легше, ніж в інших, що входять до складу Євросоюзу. Його оформляють для того, щоб можна було проживати на території країни довгий час (з Шенгенською візою перебування в Чехії можливе тільки 3 місяці).

Якщо людина протягом тривалого часу працює чи навчається на території цієї країни, то вона вже частково може користуватися умовами тривалого побуту в Чеській Республіці. Але для того, щоб узаконити цю процедуру, потрібно до закінчення довгострокового перебування на території цієї країни, зробити в паспорті спеціальні наклейки, котрі дозволяють цілком легально проживати в Чехії протягом наступного року чи двох. Від цього часу й починається відлік тривалого побуту в цій країні.

Дозвіл на тривалий побут можна отримати в таких випадках, коли мета його:

  • об’єднання сім’ї,
  • навчання,
  • підприємницька діяльність,
  • довготривала робота.

Для того, щоб отримати дозвіл на тривалий побут, потрібно зібрати і подати такі дані:

  • документ, який підтверджує необхідність проживання в цій країні (це може переїзд з метою поєднання сім’ї, робоча віза);
  • закордонний паспорт та дві світлини;
  • документ, який підтверджує наявність житла в Чехії (це може бути як власне житло, так і те, що орендується);
  • довідка про відсутність судимості;
  • виписка про медичне страхування;
  • довідка, що підтверджує на рахунку певну суму коштів, а саме їх має бути понад 120 тисяч гривень.

Якщо всі ці документи зібрати та правильно оформити, то протягом двох місяців ви зможете отримати дозвіл на тривалий побут в Чехії. Через деякий час на основі цього документа можна буде отримати довгоочікуване громадянство цієї країни.

Дозвіл на ПМП в Чеській Республіці

Для того, щоб можна було отримати громадянство Чеської Республіки, потрібно протягом 5 років мати дозвіл на постійне проживання в країні. Щоб його отримати, потрібно безперервно проживати на території країни 5 років і подати такі документи, для отримання дозволу на ПМП (постійне місце проживання), у відділення поліції:

  • анкету-заяву;
  • закордонний паспорт та 2 світлини;
  • поліс медичного страхування;
  • документ, що підтверджує вільне володіння чеською мовою,
  • довідка про відсутність судимості;
  • документи, що підтверджують мету поїздки;
  • довідку про наявність місця проживання та дані про фінансове забезпечення.

Термін, протягом якого можна отримати дозвіл на ПМП в Чеській Республіці, складає від двох до трьох місяців.

Після реєстрації постійного проживання на території країни можна подавати такі документи на отримання чеського громадянства:

  • 2 світлини,
  • закордонний паспорт,
  • заповнена анкета,
  • підтвердження ПМП в Чехії, протягом останніх 5 років,
  • довідка про відсутність судимості,
  • автобіографія,
  • довідка про сімейний стан та наявність дітей,
  • свідоцтво про народження,
  • пояснення з приводу майбутнього громадянства: чи буде зберігатись, чи в майбутньому планується відмова від нього.

Всі ці дані, мають бути правильно заповнені та передані в міграційну службу.

Зібравши всі ці документи, багатьох людей цікавить питання: «Як швидко здобути чеське громадянство та яка ціна на нього?» Є велика кількість фірм, які займаються саме цим питанням. За цю операцію, треба буде заплатити в казну держави близько 7000 гривень за оформлення відповідних документів. Проте, після 10 років в цій країні, та пройдення нелегкого бюрократичного шляху, вам в наданні громадянства може бути як погоджено, так і відмовлено.

Життя української діаспори в Чеській Республіці

Досить помітним в цій країні стає приріст українського населення. Так, за переписом 2001 року українська діаспора в Чехії становила 22 тисячі людей. Після 2011 року, офіційне число українських емігрантів становить понад 54 тисячі людей, що складає майже 0, 5% від усього населення країни. Така велика кількість громадян приїхало і залишилось тут проживати внаслідок міграційних хвиль, яких було 4:

  1. В дореволюційні часи, з початку 1900 і до 1917 років. Переважно виїжджала інтелігенція та студенти.
  2. Початок 20-х років XIX ст.
  3. Третя «хвиля» припадає на кінець Другої світової війни. До еміграції, переважно були залучені колишні військовослужбовці.
  4. Масовий виїзд українських громадян до Чеської Республіки починається з 90-х років та триває до наших днів.

Учасниками української діаспори було створено ряд громадських організацій, які діють переважно у столиці країни – в Празі. Серед найчисельніших можна виділити такі:

  • «Українська ініціатива в Чеській Республіці»;
  • «Асоціація українців в Чеській Республіці»;
  • «Форум культур».

Варто зазначити, що українцями було також створено декілька творчих колективів, серед найпопулярніших є «Джерело» та «Родина».

За угодою, яка була укладена з українською Міжнародною школою, на території цієї країни діти українських батьків-переселенців мають можливість відвідувати щосуботи дитячу школу «Ерудит», де заняття проводяться рідною для дітей мовою.

Багато є Богослужінь українською мовою в різних храмах країни, особливо в греко-католицьких церквах. В столиці, найвідомішим таким храмом є церква святого Климента, що знаходиться в комплексі Клементінум, який розташований 200 метрів від Карлового моста.

Отже, всупереч тому, що раніше отримати чеське громадянство було дуже важко, а іноді, взагалі неможливо, ситуація почала покращуватись. Якщо, раніше, половині людей, які подавали запит на отримання чеського громадянства, в цій країні, приходила відмова, то тепер шанси отримати його набагато вищі. Це зумовлено тим, що влада країни зацікавлена в прирості населенні країни і пішла цим людям назустріч.

Джерела використаної інформації:

http://czechia.mfa.gov.ua/ua/ukraine-czechia/ukrainians-in-czechia

visacz.com/rus/immigration/permanent_residence/

http://home-prague.com/pmz.php

https://www.mzv.cz/lvov/uk/index.html