Як внесення України до переліку безпечних держав вплине на ринок праці Чехії?

Як внесення України до переліку безпечних держав вплине на ринок праці Чехії?

Міністерство внутрішніх справ внесло ряд держав в список безпечних країн, громадяни яких тепер не зможуть отримати притулок у Чеській Республіці на підставі того, що у них в країні йде війна. Серед цих країн є і Україна, але для окупованих територій зроблено виняток. Водночас, громадяни України на сьогоднішній день найчастіше просять притулку в Чехії. На думку представників будівельних компаній, це рішення може призвести до скорочення числа українців, що приїжджають працювати.

«Згідно з нашим аналізом, Україна входить в число країн, де Конституцією забезпечені основні права і свободи, в тому числі свобода пересування, тому ми не бачимо причин не включити Україну в список безпечних країн походження», — сказав міністр внутрішніх справ Ян Гамачек.

Він підтримав рішення Парламенту про виключення для окупованих територій цієї країни, і додав, що введення воєнного стану в деяких областях України на 30 днів не буде перешкодою для оцінки України, як безпечної країни.

Притулок можуть отримати тільки заявники з Кримського півострова, анексованого Росією, а також жителі Луганської і Донецької областей, контрольованих сепаратистами.

Новий порядок може вплинути на приплив робочої сили з України, що має вирішальне значення для Чеської Республіки.

«Я вважаю, що це стане проблемою, ми не зможемо вести свій бізнес без іноземної робочої сили. Україна прийнятна для нас, як з лінгвістичної точки зору, так і з точки зору професійних навичок її громадян», — говорить президент Асоціації підприємців будівельної галузі Вацлав Матіаш.

Він вважає, що в майбутньому Чеська Республіка буде відчувати брак робітників з-за кордону, враховуючи сьогоднішній підхід до цієї проблеми в західноєвропейських країнах. «Україна зараз є найцікавішим джерелом іноземної робочої сили для Європи», — сказав він.

Нововведення ніяк не повинно вплинути на іноземців з дозволом на роботу, але, за словами Матіаша, ризик скоротити кількість українців, що прямують в Чеську Республіку легально, присутній.

«Ми, як асоціація, звичайно, є противниками нелегальної роботи і різних посередницьких агентств. Справа не тільки в безпеці. Ви не можете найняти іноземця без належного дозволу. Для наших великих або середніх компаній це в принципі не проблема, але для малого бізнесу, не все так просто», — каже Матіаш.

Минулого року Чехія надала притулок 1450 іноземцям, з яких 435 були з України (30%).

У список безпечних країн додали ще Грузію і Молдову, але обидві країни мають таке ж виключення як Україна — для частини територій, контрольованих Росією. У разі Грузії -це спірна територія Абхазії і Південної Осетії, а в Молдові – Регіон Придністров’я.