Лікарів з України більшає, але скласти іспити все складніше

Лікарів з України більшає, але скласти іспити все складніше

Не перший рік чеська сфера охорони здоров’я стикається з гострою нестачею лікарів, яку частково компенсує приплив іноземних медиків, головним чином, з України, Росії і Білорусі. Кожен лікар, який прибув з країни, що не входить в ЄС, повинен пройти переатестацію, однак за останні десять років число претендентів, які успішно склали іспити, скоротилася вдвічі. Чи може чеська медицина в умовах кадрового голоду дозволити собі розкидатися лікарями, або має сенс доучувати іноземців на місці? Голова Лікарської палати вважає, що така гра варта свічок.

Чому у 2008 році іспити успішно здавало 60% претендентів, а сьогодні лише 20-30% іноземців підтверджують свою профпридатність? Директор Інституту післядипломної медичної освіти Антонін Малина вважає, що в країну приїжджають менш підготовлені фахівці. «У перші роки успіх здачі переатестації був вище, ймовірно, тому що це були краще підготовлені претенденти».

При цьому брак медичних кадрів не перший рік залишається головним кошмаром чеської охорони здоров’я: покоління часів ЧССР йдуть на пенсію, середній вік чеського медика перевищує п’ятдесят років, випускники чеських медвишів працевлаштовуються на Заході, а на їхнє місце приходять фахівці з України, Росії і Білорусі. Якщо десять років тому у Чехії працювало близько 200 лікарів з цих країн, то сьогодні їх більше 1650.

Дефіцит лікарів, особливо в лікарнях на околицях держави, виявився настільки великий, що до середини минулого року українських лікарів брали на роботу навіть без додаткових іспитів. Під тиском Лікарської палати уряд Чехії припинив подібну практику, і сьогодні всі лікарі з країн поза ЄС повинні проходити так звану апробацію – здавати тести, що вдається все меншому числу претендентів.

Чеська мова + практика + теорія

Спеціаліст, що навчався за кордоном, повинен спочатку подати заяву на визнання свого диплому чеським вишом. Якщо відповідь буде позитивною, то протягом півроку його роботу буде курувати досвідчений лікар. Розповідає президент чеської Лікарської палати Мілан Кубек: «Така людина може працювати лише в умовах проходження так званої  “професійної практики”, як це роблять студенти-медики на шостому курсі, під повним контролем кваліфікованого лікаря».

Після піврічної інтернатури претендент проходить письмові тести і здає усний іспит. Всі випробування проводяться чеською мовою. «Усний іспит приймає комісія, призначена Міністерством охорони здоров’я, до якої обов’язково мають входити представник Міністерства. Перше, з чого починають екзаменатори, – це так зване дослідження конкретного випадку; претендент повинен принести з собою п’ять таких прикладів. З них члени комісії зазвичай вибирають один і задають по ньому питання », – пояснює Антонін Малина.

Як пояснює фахівець, в ході такого тестування претендента намагаються розговорити, щоб за допомогою додаткових питань визначити його рівень. Нерідко з’ясовується, що потенційний фахівець володіє недостатніми для роботи в Чехії знаннями. В результаті лише близько третини тих, хто готовий влитися в систему чеської охорони здоров’я, насправді отримує таку можливість.

Запрошувати з-за кордону і давати стипендії

Чи може чеська медицина за відсутності потрібної кількості лікарів розкидатися кадрами – нехай і такими, що повністю відповідають всім вимогам МОЗ? Президент чеської Лікарської палати Мілан Кубек вважає, що порядок прийому фахівців з-за кордону повинен змінитися. «Нам потрібно зважитися – вибрати сто чоловік, виділити на це гроші, запросити претендентів в Чеську республіку, забезпечити житлом», – вважає президент.

На думку Мілана Кубика, перший рік медики повинні займатися тільки інтенсивним освоєнням чеської мови. Витрати на перебування в Чехії їм покривала б стипендія, що надається чеською стороною. З тими, хто освоїть мову, має сенс займатися підвищенням рівня кваліфікації, адже виростити фахівця «з нуля» набагато складніше, вважає Кубик. А якщо лікар до того двадцять років займався практикою, то теорію він міг забути, проте його кваліфікацію можна довести до необхідної, вважає глава чеської Лікарської палати.

МОЗ уже змінив деякі правила проведення апробації, проте рівень складності залишиться тим же, пояснює співробітник прес-служби Рената Поволна. Усний іспит буде розділений на два дні, що дасть більше шансів кандидатам, а успішно здані тести будуть дійсні протягом 30 днів, пояснює Поволна.

Сьогодні в країні працює понад 3200 лікарів, які навчалися за кордоном, як в країнах ЄС, так і за його межами. Найчастіше такі медики мають дипломи, отримані в Словаччині, Україні, Росії, Польщі та Білорусі.

За даними Лікарської палати, в даний час в країні не вистачає близько 3000 лікарів.