Насильство: Куди жінкам у Чехії звернутися за допомогою

Насильство: Куди жінкам у Чехії звернутися за допомогою

У Чехії безліч організацій, що допомагають жінкам, які зіткнулися з яким-небудь видом насильства. Вони надають соціальну, психологічну та юридичну допомогу, будучи часто єдиною для жінки можливістю виплутатися зі складної життєвої ситуації.

Одна з таких організацій – Центр «Роза» (ROSA-centrum). Вона була заснована пані Зденою Прокоповою та пані Марією Вавроньовою майже 25 років тому. Вони зареєстрували дві соціальні служби: інформаційний і консультаційний центр, і секретний будинок-притулок. Консультаційний центр допомагає жінкам, що стали жертвами домашнього насильства: психічного, фізичного, економічного. Працюють тільки за попередньою домовленістю для забезпечення безпеки центру, тож відвідувачі повинні спочатку розповісти про себе; тут також ведеться відеозйомка.

Консультації проходять часто. Спеціалісти оцінюють, наскільки небезпечна та чи інша ситуація, і, виходячи з цього, радять, що можна зробити: до кого звернутися, які законні рішення. В Центрі працюють соціальні працівники з вищою освітою, психолог, яка керує інформаційним центром, і юрист. У будинку знаходяться жінки з дітьми і без, різного віку: іноді трапляється так, що звертається жінка, діти якої вже виросли, і вона шукає підтримки і захисту від чоловіка, з яким прожила довгі роки. Крім будинку Центр має і дві секретні квартири.

Також вони займаються тим, що навчають соціальних працівників, медсестер, поліцейських, ведуть курси в школах, видають різні матеріали по даній темі. У засновників є сайти: rosa-os.cz і stopnasili.cz, де можна про це дізнатися більше.

Задля безпеки самих жінок і працівників організації відвідувачів просять завжди записуватися на прийом заздалегідь. Можна зателефонувати або на SOS-лінію: 602-246-102, або за номером організації. Працівники з’ясують, наскільки небезпечна ситуація, в якій жінка знаходиться, чи загрожує їй щось, потім вибирають дату консультації. На жаль, у Центру немає можливості негайно прийняти жінку.

Далі в Центрі розповідають про свою діяльність та можливості. Багато хто з клієнток не розуміють, що знаходяться в нездорової сімейній обстановці. Якщо з’ясується, що жінці загрожує небезпека, то вона, зрозуміло, має можливість негайно зустрітися з завідуючою будинку-притулку. В даному випадку діють певні стандарти: жінка знайомиться з правилами цього будинку, підписує договір. Оскільки немає коштів на утримання такого будинку, то в ньому клієнтки платять за перебування невелику плату в районі 70-90 крон за день. В Центрі підкреслюють: вони не зможуть в той же день заселити жінку, що звернулася за допомогою, в цей будинок – за законом вона повинна мати підтвердження від лікаря про відсутність захворювань.

У кризовій ситуації допоможуть організації Proxima Sociale: www.proximasociale.cz і Acorus: www.acorus.cz. Важливо знати, що ці центри надають допомогу тільки на 5-7 днів, а у “Розі” жінка отримує довгострокове укриття. Таким чином, жінка, що опинилася у важкій ситуації, може деякий час перебувати в будинках перерахованих організацій, а потім, після дотримання деяких формальностей, перейти до “Рози”.

Нагадаємо, що якщо поліція отримає дані про те, що в родині трапляється якесь насильство, то вона має право виселити ініціатора несприятливої ситуації з дому на 10 днів. Чоловік зобов’язаний віддати ключі, він не має права наближатися до свого партнера і дітей. У цей період жінка може обміркувати подальший план дій: звернутися в центр і попросити укриття або піти в суд, який може продовжити строк покарання партнера до півроку.

Чи можуть до Центру звернутися іноземки?  Звичайно, іноземки також можуть звернутися за допомогою, але тут дуже важливий момент чи володіють вони чеською мовою. Перекладачів у Центрі немає.

За законом 108/2006 («Закон про соціальні служби»), перебування в будинку-притулку має складати не більше одного року. Це пов’язано з попередженням зловживання низькою платою за перебування в такому будинку.

Для довідки:

  • У 2017 році в центр «Роза» за консультацією звернулося 345 нових клієнток і 1 295 вже зверталися.
  • В будинку центру перебувала 21 жінка і 22 дитини
  • Співробітники організації відповіли на 894 електронних листи, 779 дзвінків на кризовій телефонній лінії і 397 дзвінків на SOS-лінію мобільного телефону.

Куди може звернутись жінка: 

  • Bílý Kruh Bezpečí: www.bkb.cz допомога жертвам кримінальних злочинів
  • Acorus: www.acorus.cz допомога жертвам домашнього насильства
  • SIMI: www.migrace.com соціальна і юридична допомога іноземцям в Чехії
  • ProFem: www.profem.cz юридична допомога жінкам, які зіткнулися з домашнім і сексуальним насильством

За матеріалами порталу 420on.cz.