Нові правила роботи в Чехії змусять українців відпрацьовувати запрошення

0
2121
робота в Чехії

Як повідомляє UBR, Чехія змінила правила роботи для працівників з третіх країн. В тому числі, і для України. Тепер при отриманні довгострокової робочої візи (карти побуту) людина не зможе звільнитися, коли їй заманеться. Згідно з повідомленням посольства України в Чеській республіці, працівник зобов’язаний буде пропрацювати у роботодавця, який видав йому запрошення, не менше півроку. Піти раніше обумовленого терміну можна буде тільки якщо права працівника порушуються. Але в цьому випадку ще потрібно буде довести, що це дійсно так.

Якщо працівник захоче звільнитися через півроку, то він повинен буде повідомити про такий намір МВС Чехії не раніше, ніж за місяць до планованого звільнення. Саме сюди іноземний робітник може звертатися, якщо його права порушили.

Там його попросять вказати, що саме його не влаштувало, які умови трудового договору порушилися. Тоді МВС разом з чеською інспекцією праці прийдуть на підприємство з перевіркою, щоб розібратися, чи дійсно має місце неналежне поводження зі співробітниками. Таким чином легальні працівники отримують захист від місцевих держорганів, але й віроломно оббрехати роботодавця, щоб звільнитися, не вийде.

Тепер порядок працевлаштування в Чехії виглядає так:

  1. Посередники знаходять персонал за квотами для чеського роботодавця.
  2. Видають здобувачеві запрошення і в’їзну візу терміном до місяця.
  3. Здобувач приїжджає і реєструється в компанії, яка видала запрошення.
  4. Після того, як людина пропрацює в компанії місяць, роботодавець оформляє довгострокову карту побуту.
  5. Працівник має зареєструвати її в МВС Чехії.

Як видають візи на роботу в Чехії

Такі заходи вводяться через те, що українці часто приїжджають працювати до Чехії, але не затримуються довго на одному місці. Або зовсім не доїжджають до роботодавця, який видав їм запрошення.

«В Україні дуже поширена практика, коли компанії посередники продають запрошення до Чехії. Коштують вони від €500. Людина отримує довгострокову робочу візу на запрошення від однієї компанії, але їде працювати куди сам захоче. Хоча легально працювати в іншому місці він не зможе. І це ще якщо він не нарветься на шахраїв, що візьмуть гроші за візу і просто пропадуть», – зазначив у розмові з UBR.ua голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

В першу чергу нові правила повинні нанести удар по нелегальному ринку працевлаштування. Ті, хто їде працювати до Чехії вперше, зазвичай отримують дозвіл на роботу на 3-6 місяців. Потім вони можуть претендувати на більш довгострокову візу до 2-х років. Щоб відразу отримати більш тривалий дозвіл, здобувачі і йдуть до посередників за запрошеннями.

Зарплати і правила Чехії

Скільки в Україні «чорних» посередників, які торгують документами для роботи закордоном, ніхто точно не знає. За приблизними оцінками експертів, приблизно 30% іноземних працівників заїжджають в країну на запрошення від одного роботодавця, але працюють потім в іншого.

Платять в Чехії приблизно на 15-20% більше, ніж в тій же Польщі. Тому ця країна більш цікава нашим заробітчанам. Але роботу тут знайти складніше, так як Чехія менше, і робочих квот тут не так багато, як у поляків. Проте, в червні 2019 чеський уряд вдвічі збільшив робочі квоти для іноземців – до 40 тис. чоловік.

Скільки можна заробити в Чехії:

  • Різноробочим (на конвеєри на автозаводах, працівникам на полях, пилорамах або складах та ін.) – €3-4 на годину.
  • Технічним фахівцям (зварювальникам, токарям, слюсарям, ливарникам, будівельникам, аграріям та ін.) – €4,5-6,5 за годину.

«Нововведення буде мотивувати самих працівників не “скакати” з місця на місце, а більш відповідально підходити до вибору роботодавця. І працювати у нього легально, не вдаючись до послуг «чорних» посередників. Таким чином, з одного боку, чеська влада буде розуміти, де знаходиться конкретний робочий, а з іншого – нові правила дисциплінують самих претендентів», – підкреслила директорка компанії International Work Інга Богдан.

Нові правила застрахують і порядних посередників в Україні, які шукають персонал для чеського роботодавця. Раніше вони могли отримати штраф, якщо поставили замовнику «неякісні кадри», які або пропали на шляху до роботодавця, або відразу ж звільнилися. Тепер же вимога пропрацювати півроку буде певною гарантією того, що працівник не буде зникати.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here