Робоча віза в Чехію – як отримати та де шукати роботу

Робоча віза в Чехію – як отримати та де шукати роботу

Чехія є однією із найпривабливіших країн-потенційних роботодавців для працівників з України. На початку 2018 року чеський уряд збільшив квоту для жителів України з 9600 до 19600 місць. Тепер громадянам України значно простіше відкрити робочу візу і знайти довгострокове легальне працевлаштування.

Чеська Республіка зацікавлена в залученні іноземних спеціалістів у зв’язку із нестачею власних фахівців. Через кризу 2008-2009 років чимало з них виїхало в більші заможні Німеччину, Францію та інші країни Європейського Союзу. Ще однією причиною активного залучення працівників з України є низька народжуваність.

Ким можна працевлаштуватись у Чехії

Переваги працевлаштування українців у Чехії очевидні: вигідне географічне розташування країни, схожість мов, близькість культурних традицій та менталітету, комфортний клімат, високий рівень доходів. Останній аргумент є найпереконливішим для українського працівника, адже середня зарплата у Чехії становить близько 900 євро, а мінімальна – 410 євро.

Думка про те, що українцям платять набагато менше, ніж громадянам Чехії, є невірною. Роботодавець має надати гарантії виплати іноземцям заробітної плати не нижчої, ніж у громадян власної країни.

Знайти роботу у Чехії можуть як висококваліфіковані спеціалісти, так і робітники середньої і нижчої кваліфікації. Сьогодні існує багато пропозицій щодо працевлаштування на роботу кухарем, торговим представником, прибиральницею, працівником готелю, вантажником, офіціантом, працівником сільськогосподарських робіт. Такі вакансії є низькооплачуваними, середня заробітна плата становить близько  12-20 тисяч крон (470-780 євро). Отримати робочу візу на такі спеціальності буде важче.

Серед затребуваних робітничих спеціальностей слід виділити фрезерувальників, малярів, слюсарів, токарів, зварювальників, будівельників. Найбільшим попитом серед роботодавців Чехії користуються лікарі, інженери, металурги, машинобудівники, спеціалісти IT технологій (програмісти). Середня зарплата кваліфікованих спеціалістів складає 35-50 тисяч крон (1400-2000 євро), а у програмістів може сягати і більше.

Де шукати роботу у Чехії

У мережі можна знайти безліч сайтів, на яких пропонуються дуже вигідні пропозиції по працевлаштуванню. Але чи всім їм можна довіряти? Звичайно, існує великий ризик потрапити в тенета звичайних шахраїв, які працюють під прикриттям фірм-посередників. Щоб цього не трапилося, варто шукати роботодавця в офіційних агентствах по працевлаштуванню, які мають ліцензію на такі види послуг.

Як відрізнити офіційні портали із працевлаштування від шахрайських? Треба зважено ставитись до прописаних умов. Якщо при мінімальних вимогах до кваліфікації пропонують заробітну плату вищу за середню по країні або обіцяють працевлаштувати по польській візі, до послуг таких посередників краще не звертатися. Також не варто чекати на кваліфіковану допомогу із сайтів, назва яких закінчується на .info.

Вільні посади для працевлаштування можна знайти:

  • на офіційному сайті Міністерства праці і соціального забезпечення Чехії – http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/vmjedno/vmrozsir
  • на сайті www.jobs.cz
  • на сайті www.prace.cz. (тут є можливість отримати інформацію чеською та англійською мовами).

Слід пам’ятати, що пріоритетним правом на отримання вакантної посади користуються громадяни Чехії та інших держав Європейського Союзу. Лише за умови відсутності таких кандидатів, вільне робоче місце може бути надане представнику інших країн, у тому числі з України.

Процедура працевлаштування виглядає таким чином:

  • пошукувач знаходить бажане місце роботи;
  • пошукувач звертається до потенційного роботодавця із резюме та проходить співбесіду;
  • після обговорення деталей сторони підписують трудовий договір;
  • пошукувач оформляє дозвіл на роботу і робочу візу у Чехію;
  • працівник прибуває на територію країни і отримує право на перебування на певний термін (від кількох місяців до 2 років).

Дозвіл на роботу необхідний для того, щоб отримати робочу візу. Він дозволяє перебувати у Чехії у разі виконання сезонних робіт або у випадку короткострокового найму тривалістю кілька місяців але без права змінювати місце роботи.

Більшою популярністю серед працівників користуються трудові і так звані сині (блакитні) карти.

Трудова карта

Такий документ надає право його володарю працювати у Чехії протягом тривалого часу і при потребі змінювати місце роботи. Для її отримання українець мусить знайти вакансію із оплатою не менше мінімальної по країні (зараз це 12200 крон на місяць). Трудова карта діє протягом усього часу тривалості робочого контракту, але не більше двох років.

Синя карта

На затребувані та висококваліфіковані вакансії іноземці можуть отримати синю карту. Вона надається досвідченим спеціалістам із хорошою освітою (лікарям, програмістам). Підставою для отримання синьої карти обов’язково має бути заробітна плата, яка щонайменше в 1,5 рази перевищує середньомісячний прибуток по країні.

Наскільки важливим є рівень володіння чеською мовою при пошуку посади? Якщо мова йде про працевлаштування на вакансії нижчої кваліфікації, знання чеської не вимагається. При бажанні влаштуватися на посади високого рівня кваліфікації, знання мови є обов’язковим. Хоча українська та чеська мова мають багато спільного, розраховувати лише на схожість мов не можна.

Як отримати робочу візу громадянину України

Із червня 2017 року жителі України отримали право на безвізове відвідування країн Європейського Союзу. Але це не стосується тих громадян, які збираються перебувати на території ЄС з метою працевлаштування. Для цього вони повинні пройти процедуру оформлення робочої візи.

Нещодавно документи на довгострокове перебування у Чехії подавалися через систему Visapoint. З 2018 року українці можуть подавати пакет документів електронною поштою на сайт посольства Чехії www.mzv.cz/kiev

В пакет документів, необхідних для отримання робочої візи у Чехію, входять:

  • закордонний паспорт та копії усіх його сторінок (з терміном дії, який перевищує дату закінчення дії візи щонайменше на 90 днів);
  • внутрішній паспорт із копіями;
  • заповнений бланк заяви.
  • трудовий договір або трудова карта;
  • договір про аренду житла за місцем працевлаштування або документ від власника про надання квартири на проживання;
  • довідку про відсутність судимості в Україні або інших країнах за умови, що здобувач проживав там останні три роки;
  • дві фотокартки розміром 3,5х2.5 см;
  • свідоцтво про шлюб (при його наявності);
  • медичну довідку (при потребі);
  • медичне страхування (вимагається не завжди).

При подачі документів на отримання робочої візи у Чехію громадянин України має сплатити візовий збір 2500 крон (95 євро).

Спеціалістам високої кваліфікації необхідно подати диплом про вищу освіту. Після підписання договору між Україною та Чехією щодо взаємної легалізації документів процес нострифікації (визнання) українського диплома полегшився. У більшості випадків роботодавцям достатньо перекладу диплома на чеську мову, зробленого акредитованим перекладачем.

Після перекладу та завірення копії диплома та додатка до нього нотаріусом пакет документів разом із заповненою заявою відправляють на процедуру нострифікації. Як правило, не виникає труднощів із підтвердженням дипломів економічного та технічного профілів. Щоб нострифікувати диплом лікаря, необхідно додатково скласти апробаційний іспит чеською мовою. Найважче визнати юридичні дипломи, зважаючи на відмінності у законодавстві України і Чехії.

Заяву на отримання робочої візи розглядають протягом 60 днів, в особливих випадках термін розгляду може сягати 90 днів.

Чи можна працевлаштуватися у Чехії з польською візою

У мережі можна побачити велику кількість робочих вакансій типу “робота в Чехії на польській візі“. Такі пропозиції здаються привабливими, оскільки заробітна плата у Чехії вища, ніж у Польщі. Відразу слід зазначити, що легально працевлаштуватися у Чеській республіці можна лише за наявності візи цієї країни.

Польська віза дає право на роботу тільки у межах своєї країни. Аргументи про те, що між цими двома державами немає митного контролю і переїзд між ними залишиться непоміченим, є безпідставними. Порушника візового режиму очікує штраф та подальша депортація із території Європейського Союзу.

Громадянин України, який працює у Чехії, може відвідувати інші країни ЄС виключно з туристичною метою. Єдиний виняток – це від’їзд у відрядження на термін, що не перевищує 180 дні. Його офіційно оформляє роботодавець.

Деякі роботодавці надають іноземцям проживання та забезпечують харчуванням, вираховуючи певні кошти із заробітної плати. У більшості випадків такі умови стосуються тих, хто працює на низькооплачуваних вакансіях.

На сьогодні працевлаштування у Чехії для громадян України є цілком реальним. Для успішного заробітку або кар’єри треба володіти певною кваліфікацію, опанувати хоча б початковим рівнем володіння чеською мовою та ретельно вивчити базу даних про вільні вакансії.

Користуйтеся офіційними ресурсами щодо питань оформлення документів: в даному випадку сайтом Посольства – https://www.mzv.cz/kiev/uk/index.html