Скільки отримують пенсіонери у Чехії та в Східній Європі?

Скільки отримують пенсіонери у Чехії та в Східній Європі?

Майже через тридцять років після прощання з соціалістичним ладом Східна Європа як і раніше помітно відстає від Заходу в економічному розвитку. Це не може не відбиватися на доходах населення, в тому числі і на розмірі пенсій. Навіть у дуже благополучної Чехії середні пенсійні допомоги по старості вдвічі менше німецьких чи французьких.

Прага випереджає провінцію, але не набагато

За приростом населення Чеська республіка знаходиться на одному з останніх місць у світі. Положення поки рятують іммігранти. Але вже до 2025 року, згідно з прогнозами, чисельність жителів почне скорочуватися темпами, що прискорюються. Цей процес буде супроводжуватися подальшим зростанням тривалості життя та збільшенням кількості пенсіонерів. Майже нульовий приріст і старіння населення характерне для всіх європейських держав.

Вже зараз з 10,6 мільйонів жителів Чехії (дані на початок лютого 2018 року) більше чверті отримують пенсійні допомоги від держави. Трудова біографія майже всіх нинішніх пенсіонерів починалася при соціалізмі, і більшість не встигла відчути на собі пенсійні реформи останніх років.

Інша східноєвропейська закономірність – відставання провінційних пенсій від столичних. Хоча в тій же Чехії різниця не настільки велика, як, наприклад, в Росії. Розмір середньої празької пенсії, за даними сайту Prague.tv, склав майже 12,3 тис. чеських крон. Ця сума еквівалентна 485 євро.

Найнижчу допомогу в Чехії отримують пенсіонери в східному Оломоуцькому краї – в середньому 1,1 тисячі крон. За східноєвропейським мірками, це більш ніж помірне відставання найменш благополучного регіону від заможної столиці.

Словаччина ближче до рівності підлог, ніж Німеччина і Австрія

Словаки, колишні співвітчизники чехів, пишаються іншою пропорцією. У них чи не найменший розрив у світі в розмірах пенсій чоловіків і жінок. Так, на вересень минулого року середня пенсія чоловіків становила 476 євро, а у жінок – 382 євро, пише словацька англомовна газета The Slovak Spectator. І хоча 80% одержувачів мінімальних допомог все ж складають жінки, варто відзначити одну загальну тенденцію.

Ситуація в колишніх країнах соціалізму відрізняється в кращу сторону від положення в Західній Європі. Свіжа статистика на цей рахунок наводиться в доповіді Mercer, найбільшої в світі консалтингової фірми в сфері людських ресурсів. Крім Словаччини і Чехії про прагнення до рівності статей в пенсійному забезпеченні можна говорити в державах Балтії, Словенії та Угорщини. На іншому полюсі знаходяться Австрія, Німеччина, Люксембург та Кіпр. Там розрив у пенсіях чоловіків і жінок перевищує 40%.

У Польщі, як і раніше, воюють з комуністичним минулим

За останніми даними польського Інституту соціальної безпеки (ZUS), середньостатистична пенсія в Польщі дорівнює 2100 злотих або, грубо кажучи, 506 євро за сьогоднішнім курсом.

За рівнем заміщення зарплати польські пенсійні допомоги знаходяться на одному з останніх місць в Європейському союзі. За даними, які наводить Організація економічного співробітництва і розвитку (OECD), середні пенсії у чоловіків покривають лише 34% колишніх заробітків, а у жінок – 39%.

Подвійна радість угорських пенсіонерів

Виступаючи в минулому жовтні на засіданні ради старійшин угорського парламенту, прем’єр-міністр Віктор Орбан зробив несподівану заяву. Він повідомив, що вперше за всю історію країни пенсіонери зможуть отримати доплату до пенсії. За словами голови уряду, цей захід стає можливим завдяки стійкому зростанню економіки, яке прогнозується на рівні 3,5-5% в рік. «Це не разова акція», – цитує прем’єра урядовий сайт.

На той момент розмір середньої угорської пенсії становив 118 тисяч форинтів (приблизно 378 євро). З листопада його підняли відразу на 11 тисяч форинтів. А максимальний розмір оголошеної доплати склав ще 12 тисяч. Таким чином, загальна надбавка до пенсії, за словами Каталін Новак, державного секретаря в міністерстві трудових ресурсів Угорщини, могла досягти 23 тисяч форинтів або майже 20%.

Болгарія – слабка ланка Східної Європи

Найслабшою ланкою слід визнати Болгарію. У країні відкрито говорять про кризу пенсійної системи. Кожен четвертий з 2,2 мільйона пенсіонерів отримує мінімальну допомогу. А його розмір практично вдвічі нижче офіційного рівня бідності, встановленого на позначці 314 левів (приблизно 160 євро). Частково кризове становище пояснюється важкою демографічною ситуацією. Якщо все залишиться без змін, то вже в найближчому майбутньому на одного працюючого болгарина припадатиме один пенсіонер.

Щоб віддалити подібну перспективу, влада змушена посилювати умови виходу на пенсію. Починаючи з 2016 року, жінки повинні відпрацювати 35 років для отримання права на пенсію. Мінімальний трудовий стаж для чоловіків – 38 років, йдеться на міжнародному сайті equaltimes.org, що спеціалізується на соціальній проблематиці.

На даний момент середня пенсія у чоловіків дорівнює 386 левам або 196 євро. Середня пенсія у жінок становить лише дві третини від середнього допомоги чоловіків. Навіть у сусідніх Сербії, Македонії, Албанії, жодним чином не належать до числа процвітаючих європейських країн, пенсії помітно вище.

Джерело: провэд.рф