Тимчасовий захист в Чехії для громадян України

Що дає тимчасовий захист в Чехії громадянам України?

  • Можливість перебування в Чеській Республіці до 31 березня 2026 року,
  • доступ до державного медичного страхування (держава оплачує страхування протягом 90 днів після надання тимчасового захисту),
  • доступ до освіти,
  • вільний доступ до ринку праці,
  • право на державне гуманітарне житло.

Які обов’язки покладає статус тимчасового захисту?

  • Під час перебування в Чеській Республіці необхідно завжди мати при собі документ (закордонний паспорт) з візовою наклейкою для підтвердження вашої особи. Якщо у вас немає такого документа, ви повинні мати при собі інший документ з візовою
    наклейкою, наприклад, довідку про перетин державного кордону.
  • Особи з тимчасовим захистом повинні повідомляти про зміну адреси протягом 3-х робочих днів, якщо планують проживати за новою адресою понад 15 днів.

У разі скасування реєстрації місця проживання в реєстрі Міністерства внутрішніх справ, ви будете автоматично зареєстровані за адресою відповідного територіального відділення Міністерства внутрішніх справ. Якщо ваша адреса залишається зареєстрованою там понад 90 днів, тимчасовий захист припиняється в момент закінчення цього терміну. Скасування зареєстрованого місця проживання може статися, наприклад, через неправильне повідомлення про зміну адреси, за заявою надавача житла або на підставі перевірки легальності перебування Поліцією Чеської Республіки. Перевірити чи ваша актуальна адреса вказана правильно можна на Порталі громадянина.

  • Шкільне навчання є обов’язковим для дітей, яким надано тимчасовий захист у Чеській Республіці. Вони повинні піти до школи не пізніше, ніж через 90 днів після отримання візи тимчасового захисту. Зверніть увагу, що онлайн-навчання в українській школі не замінює обов’язкову шкільну освіту в Чеській Республіці.

Заява на тимчасовий захист в Чехії

Хто може подати заяву на тимчасовий захист в Чехії?

Згідно закону, тимчасовий захист в Чеській Республіці можуть отримати:

  1. Громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року та згодом виїхали з України.
  2. Іноземці третіх держав та особи без громадянства, які отримали на території України міжнародний захист або відповідну форму державного захисту до 24 лютого 2022 року.
  3. Члени сімей осіб, зазначених у пунктах 1–2, які перебували разом з ними в Україні до 24 лютого 2022 року та згодом виїхали з України (членом сім’ї вважається чоловік/дружина, зареєстрований партнер, неодружена неповнолітня дитина особи, зазначеної в пунктах 1-2 або неодружена неповнолітня дитина чоловіка/дружини такої особи або інший так званий близький родич, який проживає в сім’ї такої особи на утриманні).
  4. Іноземці, які перебували на території України до 24 лютого 2022 року, на підставі посвідки на постійне місце проживання, однак не можуть повернутися до країни, громадянином якої вони є, або на частину її території через загрозу реальної небезпеки згідно з §179 п.2 Закону про проживання іноземців у Чеській Республіці.
  5. *Тимчасовий захист може бути наданий також у зв’язку з возз’єднанням сім’ї з особою, яка має тимчасовий захист, або як виняток в інших випадках.

Хто не має права на тимчасовий захист в Чехії?

  1. Іноземці, які подали заяву про надання тимчасового захисту або міжнародного захисту в іншій країні ЄС. Такі заяви є неприйнятними відповідно до §5 закону №65/2022.
  2. Іноземці, які мають дійсний дозвіл на перебування (довгострокова віза, дозвіл на довгострокове/постійне перебування), виданий в іншій країні.
  3. Іноземці, які станом на 24 лютого 2022 року мали дійсний дозвіл на перебування у Чеській Республіці або у іншій країні і не продовжили його після 24 лютого 2022 року або його їм було скасовано. Такі іноземці не вважаються особами, які проживали/перебували на території України до 24 лютого 2022 року.
  4. *Виняток може бути зроблено, наприклад, якщо тимчасовий захист надається з метою возз’єднання сім’ї.
  5. Іноземці, які мають право на вільне пересування в межах Європейського Союзу (громадяни ЄС або країн, пов’язаних міжнародним договором з ЄС, який надає їм право на вільне пересування, еквівалентне праву громадян ЄС, або громадяни країн, пов’язаних Угодою про Європейський економічний простір (наприклад, Швейцарія, Норвегія, Ліхтенштейн, Ісландія та ін.), та члени їхніх сімей.

Як подати заяву на тимчасовий захист в Чеській Республіці?

Подати заяву на тимчасовий захист необхідно особисто.

Якщо ви прибули до Чеської Республіки після 24 лютого 2022 року, заяву на тимчасовий захист необхідно подати до одного з Крайових центрів допомоги Україні. Якщо ви є членом сім’ї громадянина України, незалежно від громадянства, та подорожуєте з ним. Звертайтеся із заявою до Крайових центрів допомоги Україні.

В інших випадках ви повинні подати заяву про надання тимчасового захисту особисто до одного з відділень МВС.

Громадяни України, які подали заяву на отримання іншого дозволу на перебування (наприклад, робочу карту), всі подальші питання стосовно перебування надалі вирішують у відділеннях МВС.

За особу, молодше 15 років, може подати заяву про надання тимчасового захисту лише її уповноважений представник. Особи віком від 15 до 18 років повинні подавати заяву особисто у супроводі уповноваженого представника.

Список документів для оформлення тимчасового захисту в Чехії

  1. заповнена форма,
  2. дійсний закордонний паспорт, якщо у вас він є,
  3. підтвердження, що ви до 24 лютого 2022 року перебували в Україні та покинули територію України внаслідок вторгнення військ Російської Федерації (наприклад: штамп в паспорті, підтвердження про гуманітарний перетин кордону або інший документ виданий на ваше ім’я, який підтвердить ваше перебування в Україні),
  4. документ, який підтверджує зв’язок з неповнолітньою особою (якщо ви подаєте заяву за особу молодше 15 років або супроводжуєте особу віком від 15 до 18 років),
  5. фотографії паспортного формату, якщо ви подаєте заяву за дитину, яка відсутня,
  6. документ про наявність житла, яким може бути:
    • Підтвердження про надання житла (potvrzení o zajištění ubytování): якщо ви надаєте письмове підтвердження про надання житла, підпис власника квартири/нерухомості або уповноваженої особи має бути обов’язково офіційно засвідчений. Якщо житло надає фізична особа, використайте форму для фізичних осіб. Якщо житло надає юридична особа, використайте форму для юридичних осіб.
    • Договір оренди або суборенди: якщо ви надаєте договір оренди або суборенди, офіційно засвідчений підпис не потрібен. Ваші документи будуть долучені до справи, тому рекомендуємо надати завірену копію договору.
    • Якщо ви проживаєте в державному гуманітарному житлі, надавати документ про наявність житла не потрібно.

* Вся інформація надана з офіційного джерела – Oficiální informační portál pro cizince Ministerstva vnitra České republiky (Офіційний інформаційний портал для іноземців Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки). Більше деталей за адресою: https://ipc.gov.cz/uk/tymchasovyy-zakhyst/