У Чехії загинули 13 шахтарів

0
122
вибух на шахті в чехії

Дванадцять польських і один чеський шахтар загинули в результаті вибуху метану в шахті “ČSM” поруч з містом Карвіна. Один з гірників – у лікарні в критичному стані. 20 грудня стало одним з найтрагічніших днів у новітній історії чеського гірничодобування. “Шахтарі – це одна сім’я, будь то поляк, чех або українець”, – сказав гірник Радомир Бартонь, який відпрацював у вугільних шахтах 30 років і прийшов вранці запалити свічку в пам’ять про загиблих.

На місце катастрофи прибули прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабиш і його польський колега Матеуш Моравецький, який приїхав на шахту близько 9 години ранку і зустрівся з керівництвом підприємства, рятувальниками і шахтарями.

«Під землею триває пожежа, там дуже висока температура, існує небезпека нових вибухів», – повідомив журналістам польський прем’єр. Це підтверджує і виконавчий директор АТ «OKD», власника шахти, Болеслав Ковальчик: «Ми намагалися продовжити рятувальні роботи, проте в певний момент у зв’язку з розповсюдженням пожежі ми зрозуміли, що до цих шахтарів дістатися неможливо, а концентрація газу, яка там спостерігається, несумісна з життям. Ми готуємо будівництво перегородки, і ці роботи триватимуть до середини неділі».

Про причини події поки не повідомляється – слідство у справі буде проводити відділ відомства в Остраві. Поки не відомо, коли шахта відновить роботу.

«Всім відомо, що нижня межа вибухонебезпечності метану знаходиться на рівні 4,5%, тобто на цій ділянці робіт повинно було статися раптове підвищення його допустимої концентрації в чотири рази», – повідомив прес-секретар Чеського управління гірничодобувної промисловості Богуслав Махек. Вибух стався близько 5 години вечора на глибині 880 м.

Прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабіш прибув на місце трагедії з Праги, близько 11 години ранку, із засідання Ради Безпеки. Голова чеського уряду повідомив, що вважає справедливим, якщо близькі загиблих польських гірників отримають такі ж компенсації, як і сім’я загиблого чеського шахтаря.

В даний момент питання обговорюється з компанією “OKD”. Наразі, відповідно до колективного договору з підприємством, вдова і неповнолітні діти загиблого чеського шахтаря повинні отримати компенсацію в розмірі 240 000 крон (близько 9 500 євро). Відповідальність за поляків несе агентство, що найняло їх.

«Ми обговорювали, які компенсації можемо надати сім’ям. 11 загиблих були працевлаштовані через агентство. Ми домовилися про те, щоб компенсації були однаковими для всіх, зрозуміло, з урахуванням числа дітей», – повідомив прем’єр Андрій Бабіш. Якщо АТ «OKD» не зможе виплатити компенсації, це зробить держава, що володіє акціонерним товариством через компанію «Prisko».

«Я впевнений, що чехи проявлять солідарність, що наш народ допоможе сім’ям жертв, як ми це бачили в ході збору грошей після загибелі наших солдатів в Афганістані. Так що я впевнений, що буде зібрана значна сума. Ми повинні подбати про сім’ї”, – підкреслив голова уряду, який також уточнив, що допомога близьким загиблих надасть і спеціальний Шахтарський фонд ім. Св. Варвари.

На даний момент в лікарнях залишаються троє шахтарів, двоє – в факультетській лікарні Острави. Третій перевезений в госпіталь в Карвині. Поки не повідомляється, хто постраждалі – громадяни Чехії або Польщі. Сімом пораненим рятувальники надали допомогу на місці.

Головне питання, яке задають сьогодні журналіст і пересічні громадяни – як така трагедія взагалі могла статися? Чому не спрацювала система оповіщення, і як може відбутися подібний вибух на шахті, обладнаній відповідно до сучасних вимог?

Чому не спрацювали датчики?

“Шахта, зрозуміло, вкрита тисячами датчиків безпеки, проте це локальні датчики. Зараз ведуться роботи під землею, а що саме сталося, з’ясує комісія з розслідування події. Наше перше завдання – зробити цей відсік безпечним для роботи рятувальників. Спочатку ми дістанемо звідти жертв, а потім приступить до роботи комісія. Я працюю в гірничодобувній промисловості 30 років, з них 25 років як рятувальник і не пам’ятаю, щоб колись сталося щось подібне», – коментує подію голова Служби порятунку.

Прес-секретар «OKD» Іво Челековский повідомив, що датчики безпеки налаштовані на певні показники, проте між окремими контролерами метан може сконцентруватися таким чином, що датчики його не зареєструють, і станеться вибух. Поки, однак, не можна сказати, що саме сталося, підкреслив Челековський. Зараз рятувальники закрили ділянку шахти протяжністю в кілька кілометрів, щоб перешкодити поширенню вогню. На охолодження простору шахти потрібно кілька тижнів. Один з рятувальників повідомив, що їх група пробилася до загиблих шахтарів, і з повною впевненістю можна сказати – жоден з них не пережив вибух. Поки підняти тіла на поверхню неможливо.

В суботу 22 грудня в чеських містах в пам’ять про загиблих на шахті «ČSM» гірників зазвучать сирени системи оповіщення громадян про надзвичайні ситуації. Рішення про це було прийнято прем’єром Чехії Андрієм Бабішем і главою МВС Яном Гамачеком.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here