Вища освіта в Чехії для українців

Вища освіта в Чехії для українців

Багато сучасної української молоді шукають відповідь на питання: «Як здобути освіту в Чехії, якщо ти з України?». Висока якість чеської освіти, мабуть, відома у всьому світі. Ще з давніх часів, саме Чеська Республіка славилася підготовкою висококваліфікованих спеціалістів. Тому, молоді люди з усіх куточків Європи намагаються вступити в один із університетів цієї країни та здобути диплом саме тут.

В останні роки багато українців почали виїжджати на навчання в інші країни. Це, зокрема, Польща, Італія, Чехія та інші. Наприклад, за статистикою, в 2009 році в Чехії навчалось близько 1000 українських студентів, а в 2015 їх число вже складало більше як 2200 чоловік. В 2017 їхнє число сягнуло 2908. За попередні роки динаміка стає більш відчутною. Тут можна не лише здобути диплом європейського зразка, але і є перспектива на майбутнє працевлаштування в одній із країн Європейського союзу.

Чому ж так багато українців обирають саме здобуття вищої освіти в Чехії?

Як розпочати навчання в Чехії?

Саме Чехія вважається однією з країн, які сміливо можна назвати освітнім центром Європи. Тут перші університети були засновані ще більш, як 600 років назад. Одним із таких навчальних закладів, є Карлів університет, засновником якого є король Карл ІV. Від того часу, освітньо-просвітницька діяльність в цій країні тільки розвивається.

В наш час, багато керівників ВНЗ створюють програми по набору студентів з різних країн. Це робиться для постійного збільшення кількості молодих людей, які готові тут навчатися.

Кожен випускник із країн колишнього СНД, має можливість навчання в Чехіїї після закінчення школи з хорошими оцінками.

1. Пройти курси чеської мови.

Для того, щоб майбутній студент після школи зміг вступити на навчання до цієї країни, він має вільно володіти чеською мовою. В різних містах України функціонують багато різних програм з підготовки абітурієнтів до вступу до чеських ВНЗ та поглибленого вивчення мови цієї країни. Це, наприклад, такі:

Також діють курси для вивчення чеської мови в різних містах України. Вони діють в Києві, Харкові, Львові, Дніпрі, Івано-Франківську, Вінниці, Запоріжжі, Одесі та Тернополі. Детальнішу інформацію про такі чеські школи ви зможете отримати на сайті www.kyiv.czechcentres.cz.

2. Обрати навчальний заклад.

Для того, щоб вибрати для себе навчальний заклад, варто ознайомитися із всіма варіантами.

Список найпопулярніших чеських університетів

На їхніх сайтах ви зможете прочитати умови прийому та вартість навчання.

3. Написати заяву про вступ та здати іспити.

Від абітурієнтів, які хочуть навчатися в одному з університетів в Чехії, в першу чергу, має бути написана заява про прийом їх до ВНЗ.  Якщо ви хочете написати заяву, не виїжджаючи з країни, то це можна зробити в електронній формі на сайті університету. Зазвичай, вони приймаються в лютому та березні.

Вступні іспити тут проходять, починаючи з червня, і тривають до вересня.

Державні ВНЗ приймають документи до 28 лютого, приватні – до 15 червня.

Навчальний рік триває 12 місяців, які діляться на семестри, які, в свою чергу, поділяються на модулі. В кінці кожного семестру, після здачі екзаменаційної сесії, розпочинаються канікули. Вони можуть бути зимові та літні.

Дата початку навчального року може бути різною і встановлюється вона ректором відповідного навчального закладу. Зазвичай, це – 1 вересня.

Для того, щоб відбулося повноцінне зарахування до лав студентів університетів Праги чи іншого міста, потрібно подати такі документи:

  1. Атестат про закінчення закладу середньої освіти та виписка до нього.
  2. Заява міжнародного зразка про прийом на навчання.
  3. Сертифікат про знання чеської мови, якщо абітурієнт хоче навчатися в Чехії безкоштовно, і іншої іноземної мови, якщо обирається якась інша іноземна програма навчання, зокрема англійською мовою. Таке навчання проводиться лише на платній основі.
  4. Результати вступних іспитів, які мають бути складені на високому рівні. Зазвичай це 2-3 іспити, які передбачені навчальною програмою та складаються у вигляді тестових завдань.
  5. 3 світлини розміром 35Х45 мм.
  6. Копія першої сторінки закордонного паспорта.

Студентам з інших країн радять перед вступом пройти річний курс чеської мови та підготовки у профілюючих предметах.

Згідно з правилами університетів, студент може подавати необмежену кількість заяв в різні університети. Це робиться для того, щоб молоді люди могли порівняти умови навчання в кожному із ВНЗ та обрати для себе найкращий.

4. Оформити візу для навчання.

Для того, щоб поїхати на навчання в Чехію, потрібно відкрити довгострокову візу. Для цього необхідно спочатку зареєструватися на подання заяви, а потім особисто подати заяву і пакет документів.

У пакет документів входить:

  • анкета на візу,
  • закордонний паспорт,
  • 2 однакові фото,
  • копії та оригінали паспортів,
  • рішення про зарахування до ВНЗ,
  • квитанція про оплату навчання,
  • довідка про несудимість,
  • довідка про бронювання кімнати в гуртожитку, або оренду житла,
  • дозвіл від батьків,
  • довідка з банку про наявність на рахунку 6500 євро, або інші документи, що доводять його фінансове забеспечення,
  • чеський медичний страховий поліс.

Якщо документи не надані чеською мовою, потрібно зробити їхній засвідчений переклад. У випадку українських документів не вимагається апостиль, достатньо нотаріального засвідчення.

Закордонний паспорт має діяти після закінчення візи ще мінімум 90 днів. Всі ці документи потрібно подавати заздалегідь, бо їх розгляд може бути від 60 до 120 днів.

По приїзді студента на територію Чеської Республіки на підготовчі курси, йому в паспорт буде вклеєна віза на довгострокове перебування, а саме на 12 місяців. Під час навчання, він вже отримає посвідку на навчання, яка дійсна протягом 1 року.

Освітньо-кваліфікаційні рівні в чеських університетах

В університетах Чехії освіту можна отримати за трьома освітньо-кваліфікаційними напрямами:

  • бакалавр. Для цього потрібно навчатись 3 або 4 роки. Після здобуття цього першого ступеня вищої освіти студент може або продовжити навчання далі в магістратурі, або піти працювати вже за обраною професією;
  • наступним ступенем є магістратура в Чехії. Тут проводяться заняття на використання набутих теоретичних знань та вмінь у практичних цілях, вдосконалення творчих навичок. Це так зване, продовження бакалаврату, хоча і вважається на ступінь від нього вище. Термін навчання складає від 1 до 3 років. Якщо студент-іноземець має бажання, то може поступати одразу в магістратуру в Чехії, але за умови попередньо здобутого рівня бакалавра.
  • і останній рівень – докторантура. Навчатись тут потрібно 3 роки. Вона доступна лише по закінченні магістратури. Тут переважно займаються проведенням досліджень в обраній галузі та написанням і захистом докторських дисертацій.

В чеських університетах є можливість навчатися за денною, заочною та стаціонарно-заочною формою навчання.  У більшості навчальних закладів є можливість вибору форми навчання, тому, що вона представлена в усіх трьох варіантах.

Найпопулярнішими серед студентів є економічна та гуманітарна галузь навчання.

Вартість навчання

Існує багато програм, за якими в державних та відомчих ВНЗ навчання може проводитися безкоштовно. Воно може проводитись лише чеською мовою. Для студентів, які приїхали з інших країн для здобуття вищої освіти в Чеській Республіці, навчання може проводитись на іншій мові, переважно це англомовні програми. Але воно тоді буде платним і середня вартість здобуття освіти, в такому випадку, буде становити від 2000 до 12000 доларів. Ціна залежить від вибраної спеціальності та навчального закладу.

Якщо ж форма навчання – державна, то сплачується лише внесок за реєстрацію, який складає 15 євро.

Якщо студент обирає проживання в гуртожитку, то йому потрібно буде за місяць проживання внести суму від 25 до 85 євро. Вартість залежить від умов проживання. Здебільшого, молодих людей поселяють по двоє у кімнаті.

Тому українці можуть навчатися в Чехії безкоштовно при умові, що мова навчання буде чеська.

Університети Чехії

В Чеській Республіці є декілька видів навчальних закладів:

  • державні ВНЗ – це, ті, які були створені та можуть бути ліквідовані тільки на підставі закону. Вони проводять навчання лише державною мовою.
  • приватні або комерційні – це навчальні заклади, які можуть повноцінно функціонувати лише після отримання відповідної ліцензії з Міністерства освіти;
  • останній різновид, відомчі – це інститути, які входять до складу різних міністерств.

Карловий університет у Празі

карлів університет прага

Найвідомішими в Чеській Республіці є Празький університет. Це один з найдавніших ВНЗ не тільки в цій країні, але й в Європі. Він був заснований в ХІV ст. імператором Римським Карлом ІV. Це один із найпрестижніших навчальних закладів у Європі. Його ще називають Карлів університет.

Його особливістю є те, що тут навчаються студенти з 48 країн світу, серед яких і велика кількість українців.

У Карловому університеті такі факультети:

  • педагогічний;
  • теологічний;
  • фізико-математичний;
  • природничий;
  • філософський;
  • факультет соціальних наук;
  • медичні факультети;
  • фізичної підготовки та спорту;
  • гуманітарний.

Ці факультети пропонують своїм студентам здобуття безлічі спеціальностей. Це, зокрема, такі, як теологія, медицина, санітарія, стоматологія, філологія, філософія, логіка, педагогіка, політологія, переклад та інтерпретація, соціологія, психологія, біохімія, географія, хімія, біологія та багато інших.

Навчання державною мовою проводиться на безкоштовній основі. Якщо ж, студент обирає англомовну програму, то за здобуття освіти йому доведеться заплатити від 7000 до 15000 доларів на рік.

На всіх факультетах є можливість отримання диплому бакалавра, магістра та захистити докторську дисертацію.

Навчання тут триває від 3 до 7 років, в залежності від обраного освітньо-кваліфікаційного рівня.

Медичні університети Чехії

медичні університети чехії

Для тих, хто хоче здобути медичну освіту в Чеській Республіці, є така можливість. Абітурієнт, наприклад, може подати документи в Карлів Університет у Празі на один з медичних факультетів:

  • стоматологія;
  • фармацевтика;
  • загальна медицина;
  • медичний лаборант;
  • спеціалізація дієтолога і фізіотерапевта;
  • біоаналітика в медицині.

Також можна подати свої документи в Чеський технічний університет в Празі на факультет біомедичної інженерії та здобути такі спеціальності:

  • фельдшер;
  • медичний лаборант;
  • асистент радіолога;
  • фізіотерапевт;
  • захист населення;
  • біомедичний інженер та інші.

Є також інші факультети, де можна здобути медичну освіту у Чехії. Це, зокрема такі, як медичний факультет університету в Остраві, медичний факультет університету ім. Палацького в Оломоуці.

Отже, після прочитання цієї статті, можна зробити висновок, що безкоштовне навчання в Чехії для українців є реальною можливістю. Для цього потрібно мати хороші результати іспитів та вільно володіти чеською мовою. І головне – це бажання навчатися та постійна праця над собою.