Закон про медичне страхування іноземців – чого очікувати?

Закон про медичне страхування іноземців – чого очікувати?

За даними Інституту медичної інформації та статистики, минулого року в Чехії лікувалися приблизно 120 тисяч іноземців. Витрати на їх медичне обслуговування склали трохи менше одного мільярда крон, з них іноземці не доплатили лікарням 30 млн крон. Заборгованість іноземних пацієнтів чеським медустановам є давно існуючою проблемою, яку вирішити хоча б частково сподівається МОЗ. Яким чином? Прийняттям нового закону про медичну страховку іноземців.

Оптимізм Міністерства охорони здоров’я поділяють, однак, далеко не всі сторони, зацікавлені у вирішенні тривалого питання. Новий закон повинен торкнутися іноземців, які живуть і працюють у Чеській Республіці довгий час і оплачують комерційне медичне страхування. Норма припускає, що комерційна страховка за своїм охопленням послугами охорони здоров’я повинна наблизитися до обсягу медичних послуг у системі громадського медичного страхування, якою користуються громадяни Чехії та особи, які отримали в країні ПМП. Це “Чеському Радіо” підтвердила заступник міністра охорони здоров’я Гелена Регнерова.

“Цей закон повинен чітко визначити, які види послуг не можна виключити з медичного поліса. Тобто мова йде про ті винятки з правил, які досі встановлювали самі страхові компанії. У більшості випадків компанії вводили правила, які були для них невигідні з фінансової точки зору. Згідно з новим законом, правила були посилені, проте одночасно страховка покривала б більш широкий спектр послуг, тому не виникало б такої заборгованості з боку іноземних неплатників”.

Незатребувані недоїмки

Такий закон безсильний, так як головну проблему вирішити не може, вважає директор Канцелярії обов’язкового медичного страхування Ладислав Швець. Законопроект, який комерційні страхові компанії на даний момент не коментують, має бути розглянуто до кінця поточного року.

“Прострочені заборгованості за надання медичних послуг і лікування в лікарні, що потрапили в категорію незатребуваних, будуть виникати в нашій республіці завжди. Дана обставина, як і новий закон, стосується безпосередньо не тільки людей, що мають комплексну медичну комерційну страховку – це здебільшого підприємці і члени їх сімей з держав, що не входять до ЄС. Адже йдеться теж про людей, які перебувають тут нелегально, тимчасово, не отримали права на тривале перебування в Чехії, які або мають поліс, що включає покриття невідкладної медичної допомоги, або взагалі не мають ніякої страховки», – пояснив Швець.

“Іноземці не використовують медичну допомогу своєчасно”

Проблема полягає і в тому, що багато іноземців, які проживають в Чехії, які в цілому витрачають за комерційне медичне страхування близько 20 тисяч крон (780 євро) на рік, користуються медичними послугами в дуже обмеженому обсязі, так як побоюються підвищення додаткових витрат. У багатьох випадках вони навіть не знають, на оплату якого роду ускладнень або діагнозів поліс дає їм право.

«У цілому ряді випадків іноземці своєчасно не використовують медичну допомогу, на яку мають право, у зв’язку з чим їх проблеми поглиблюються. Вони бояться, що їх Комерційна страховка не покриє необхідні витрати на лікування. 30% послуг у сфері медичного обслуговування, якими користуються іноземні пацієнти з категорії, що мають комерційну страховку, оплачується за рахунок коштів їх поліса. До того ж ще 60% вони додатково доплачують з власної кишені. 10% вони вже не доплачують, залишаючись таким чином в боргу у медустанов і лікарень», – говорить голова некомерційної організації Центр з питань інтеграції іноземців Лукаш Вимр.

Вимога більш високої застави

Заборгували іноземці насамперед лікарням, які пізніше змушені вимагати з неплатників заборгованість, а також у прагненні уникнути такої ситуації вимагають з іноземців внесення застави за надані послуги заздалегідь. Раніше чеські лікарні відкладали вирішення фінансового питання на майбутнє.

“Ми стикаємося з випадками, коли у батьків-іноземців оплачена страховка, а у їхньої дитини такої немає, при цьому витрати можуть досягати мільйонів. При цьому у нас в Чехії так досі і не вирішено, хто в підсумку повинен погасити такі борги. Тому сьогодні, приймаючи пацієнтів у лікарні, ми вже прагнемо передбачити розмір суми на надання конкретних послуг і заздалегідь витребувати від іноземців, якщо у пацієнтів є банківська карта або готівкові грошові кошти, внесення як можна більш високого застави», – повідомив член комітету Асоціації лікарень і директор Празької лікарні Мотол Мілослав лудвік.

Незважаючи на ці заходи, саме Мотолу іноземці заборгували вже 40 мільйонів крон. Однак, як пояснюють співробітники найбільшого в республіці медичного центру, борги тут накопичилися за більш тривалий період. Минулого року повідомлялося, що з 2000 р. Мотол намагається витребувати борги з іноземних клієнтів у розмірі 37 млн крон. Лукаш Вимр вважає, що ситуацію допомогла б вирішити можливість іноземців користуватися системою громадського медичного страхування.

«Приплив коштів у чеську систему громадського медичного страхування був би набагато потужнішим, а доступність забезпечення іноземців з категорії, що оплачують медичний поліс, покращилася б», – підсумовує Лукаш Вимр.

Джерело: Radio Praha.