Зміни для лікарів і стоматологів в Чехії

Зміни для лікарів і стоматологів в Чехії

Сьогодні стоматологи все ще можуть запропонувати пацієнтам амальгамну пломбу, яка повністю покривається державним медичним страхуванням. Але ненадовго, найпізніше до середини 2026 року. Потім Чехії доведеться придумати інше рішення, оскільки використання амальгами буде заборонено в Європейському Союзі через її вплив на навколишнє середовище, за деякими винятками. Саме про це йдеться в тій частині поправки, яку депутати Європарламенту обговорювали в другому читанні. Однак вона також стосується сприяння профілактиці та лікуванню за кордоном.

Що ж може змінитися для пацієнтів у чеській системі охорони здоров’я в майбутньому.

Дешевші білі пломби замість амальгами

Це важливий момент для пацієнтів, адже ми звикли платити набагато більше у стоматолога. Досі єдиною пломбою, оплачуваною страхуванням, була амальгамна пломба. Однак цей матеріал не буде дозволений для рутинних випадків. Тривалий час здавалося, що в майбутньому пацієнти не матимуть можливості повністю відшкодовувати витрати на пломбування зубів. Однак Міністерство охорони здоров’я врешті-решт включило до зміненого закону положення про те, що простіша біла пломба буде повністю покриватися державним медичним страхуванням. Більш якісна пломба, яку зараз оплачують самі пацієнти, також буде частково покриватися.

Винагорода за профілактику

Якщо пацієнт дбає про профілактику, тобто відвідує регулярні огляди або робить добровільні щеплення, страхова компанія може винагородити його. Тоді він зможе отримувати більше коштів зі свого особистого рахунку в страховій компанії, ніж зараз. Наразі страхові компанії пропонують такі пільги, як фізичні вправи, гігієна зубів або захисне обладнання для дітей.

Одна з них може бути безпосередньо пов’язана зі стоматологічним обслуговуванням. Пацієнтам навіть не доведеться нічого платити за дорожчу білу пломбу. Однак це буде залежати від того, що запропонують медичні страхові компанії, коли поправка набуде чинності.

Поїздка до лікаря за кордон

Пацієнти з прикордонних регіонів зможуть легше отримати доступ до лікування в Німеччині або Австрії, якщо поправка буде схвалена. Часто місцеві фахівці є більш доступними для пацієнтів, ніж чеські лікарі з точки зору відстані доїзду.

Простіше кажучи, нова система працюватиме таким чином, що страхові компанії організовуватимуть лікування для своїх застрахованих по той бік кордону. Люди зможуть отримувати таку допомогу точно так само, як і в Чехії.

За що можна буде доплачувати

Однією з поправок депутати від ODS та TOP-09 також відкривають можливість для пацієнтів доплачувати за більш якісне лікування – принцип з минулого, відомий як лікування вище стандартів. Наприклад, якщо пацієнт бажає отримати більше комфорту під час процедури, страхова компанія покриває базову процедуру, а за решту він платить самостійно.

Прикладом може бути колоноскопія. Приємнішою альтернативою звичайному обстеженню може бути проковтування мініатюрної капсули, яка потім записує зображення кишкового тракту. Повністю оплачуваний інвазивний метод коштує близько чотирьох тисяч крон, тоді як капсульний метод – 20 000 крон, зазначають депутати. Сьогодні пацієнт платить повну ціну – 20 тисяч крон. Якщо ця поправка буде прийнята, пацієнт буде платити різницю в ціні – 16 000 крон.

В Чехії існує дефіцит педіатрів, стоматологів, а часто і лікарів загальної практики або діабетологів. Міністерство охорони здоров’я хоче вирішити проблему нестачі лікарів за допомогою декількох кроків у поправці. Незрозуміло, як це допоможе в проблемних регіонах, але пацієнти повинні мати більше інформації про доступність медичної допомоги в їхньому регіоні. Необхідно створювати нові відділення, особливо там, де їх не вистачає, і надавати більше підтримки молодим лікарям.