Лікарям відкриють доступ до переліку ліків пацієнта

Лікарям відкриють доступ до переліку ліків пацієнта

Новий закон «Про медикаменти», проект якої підготувало Міністерство охорони здоров’я, передбачає, що лікар одержує доступ до повного списку ліків пацієнта, який зберігається в базі даних в Інтернеті. Оцифруванню повних відомостей про хворого сприяє і введення електронних рецептів, які з недавнього часу виписують, вірніше, посилають у формі sms, медики Чеської Республіки.

При цьому список своїх ліків як особисту інформацію будь-який житель країни може закрити на ключ, якщо заявить про це окремо. У такому випадку лікар не дізнається про те, що пацієнт приймає їх.

Що ж входить в «Карту медикаментів»? Повний список ліків, що коли-небудь виписували хворому усі фахівці, до яких він звертався. Крім того, сам хворий може в режимі онлайн проконтролювати, чи дійсний ще рецепт, отриманий ним від лікаря. Доступ до цих даних кожен житель країни може отримати, подавши запит через своє особисте Інтернет-сховище даних (Datová schránka), яке є у кожного. Як сприймають лікарі передбачену законом можливість закрити інформацію про себе?

«З точки зору лікаря, нічого хорошого в цьому немає, однак ми поважаємо рішення пацієнта накласти заборону на поширення своїх особистих даних. При цьому людині слід розуміти, що такий вибір створює певний ризик. Якщо він опиниться в критичній ситуації, коли з ним, наприклад, стан здоров’я не дозволяє встановити контакт, і ця інформація буде лікарю недоступна, це може мати для людини фатальні наслідки», – попереджає голова Спілки терапевтів ЧР Петро Шонка. Він впевнений – прийняття поправки до закону, що дозволяє отримувати дані за умовчанням, стане великим кроком вперед для підвищення рівня надання лікарської допомоги. Чинна редакція закону такої можливості не передбачає.

Як закон «Про ліки» буде взаємодіяти з системою електронних рецептів, який почав діяти в Чеській Республіці? «Для нас «Карта медикаментів» є однією з найважливіших функцій електронних рецептів. Вона становить сам зміст цих рецептів, підтверджує правомірність їх введення в обов’язковому порядку. «Карта» дозволяє лікарю дізнатися, що його пацієнту виписали інші фахівці, що він приймає, коли він почав прийом того чи іншого препарату, чи не кінчається у нього запас препаратів, отримує він їх взагалі в аптеці чи ні. Однак найважливіше, щоб два лікаря не виписували ліки під різними назвами, тому що один не знає, що виписав інший. Також це допоможе уникнути отримання взаємовиключних препаратів, які можуть нашкодити пацієнту», – пояснює Петро Шонка.

Джерело: radio.cz