У Чехії росте мінімальна зарплатня: на яку суму можуть розраховувати українці в 2024 році

У Чехії росте мінімальна зарплатня: на яку суму можуть розраховувати українці в 2024 році

З січня 2024 року мінімальна заробітна плата в Чехії зросте до 18 900 крон, тобто на 9,2% (це приблизно на 65 євро більше, ніж раніше). Відповідну постанову затвердив уряд 13 грудня. Про це на прес-конференції повідомив міністр праці Маріан Юречка. Профспілки виступали за ще більше зростання мінімальних ставок оплати праці.

Працівник повинен отримувати щонайменше 16 442 крони “чистими”. Погодинна мінімальна зарплата у Чехії з січня 2024 року зросте зі 103,8 крон до 112,5 крон.

Попереднього разу у Чехії підвищували мінімальну зарплату у січні 2023 року – на 1 100 крон.

Підвищення стосуватиметься чотирьох з восьми рівнів гарантованої заробітної плати, яка виплачується відповідно до вимог, відповідальності та кваліфікації роботи. Три найнижчі рівні виростуть на 1 600 крон, а найвищі на 3 200 крон.

Яку зарплату можуть отримувати українці в Чехії

Роботу в Чехії знайшли більше половини працездатних біженців – 117 тис. осіб. Наразі працювати в Чехії є можливість українцям з тимчасовим захистом у цій країні.

Провідними секторами є виробництво товарів масового попиту, автомобілебудування та логістика. Країна є своєрідним хабом між Західною та Східною Європою для великих логістичних операторів. У Чехії розташовані заводи, які займаються серійним виробництвом деталей світових автогігантів.

Зарплата без знання мови та досвіду складає 25-35 тис. чеських крон на руки (1000-1400 євро). Додаткові гроші часто можна отримати за роботу у вихідні або в нічні зміни, які за трудовим кодексом оплачуються вище. Роботодавці зазвичай забезпечують безкоштовне житло, а також нерідко видають купони на харчування.

Загалом, дедалі більше українських біженців працюють у Чехії, але кількість тих, хто працює з нижчою кваліфікацією, не зменшується. Якщо у червні 67% новоприбулих працювали в Чехії повний чи неповний робочий день, то у листопаді – 72%, і три п’яті з них виконують роботу з нижчою кваліфікацією, ніж це було в Україні. Більше того, більше половини українців продовжували працювати в поганих умовах, а 57% біженців з України в Чехії живуть за межею бідності згідно з їхніми доходами.

Біженці, які бажають залишитись тут і вміють спілкуватися чеською мовою, частіше працевлаштовуються в Чехії. Порівняно із груднем минулого року кількість працевлаштованих українських біженців від 17 років зросла на 21%.

У той же час половина біженців заявила, що вони також працюють у вихідні або пізні вечори. 40% опитаних повідомили, що вони заробляють менше за чехів на аналогічній посаді, а 30% доводиться працювати в кількох місцях, щоб заробляти на життя. Ще 17% у процесі опитування заявили, що вони не мають права на відпустку.