Чеська Республіка планує подвоїти річні квоти на українських працівників

Чеська Республіка планує подвоїти річні квоти на українських працівників

“Трудова міграція є однією з проблем, що зростають на сьогодні в Українї”, – сказав заступник голови Центрального банку Дмитро Сологуб виданню Bloomberg. “Це може стати серйозним ризиком для економічного зростання і стабільності цін у найближчі роки”.

Україна допомогла залатати дефіцит робочої сили від Праги до Варшави після того, як пересування Європейським Союзом став вільніший і спокушені більш високою платнею громадяни з цих країн масово стали переїжджати в більш багаті райони на захід.

“Іноземні компанії не мають виходу”, – каже Пелех, власник агенції з працевлаштування. “Спочатку вони шукали співробітників з великим досвідом і дипломами. Тепер вони беруть всіх підряд і витрачають місяць на навчання за необхідності”.

Тяжіння зрозуміло: середня платня в Україні в середньому 7,100 гривень ($265) на місяць, порівняно з 3500 злотих ($1,046) в Польщі. Затяжний конфлікт з проросійськими повстанцями, девальвації і корупція – головні причини для того, щоб податися на заробітки. Польща має 1,5 мільйони зареєстрованих українців і, можливо, ще півмільйона нелегальних. Чеська Республіка планує подвоїти річні квоти на українських працівників.

Дехто каже, що може заробити за рік вчетверо більше, ніж вдома.

Офіційні українські дані показують, що 7% працівників поїхали на заробітки з 2015 року, число, ймовірно, набагато вище, оскільки зараз українці насолоджуються безвізовим режимом в ЄС. 12% українців знайшли роботу або планують найближчим часом (за даними Міжнародної організації з міграції). Довгострокова картина теж турбує: Організація Об’єднаних Націй передбачає зниження кількості населення до 36,4 млн з 44,2 млн до 2050 року.

Країни, до яких найчастіше їдуть на заробітки з України

Українські компанії відчувають себе обділеними. “У нас багато вакансій і неясно, як ми будемо їх закривати. Молоді люди воліють їхати в Польщу та країни Балтії”.

Польща, Словаччина і Чехія дозволяють українцям брати тимчасову роботу, як правило, протягом декількох місяців. Українцям було надано в минулому році безвізовий режим для туризму в ЄС, полегшуючи тим самим прохід для деяких легальних працівників, та інших бажаючих працювати нелегально. Транспортне сполучення також покращилося, в тому числі новий поїзд між Києвом і Варшавою.

Пелех передбачає, що привабливість такої роботи може знижуватись, зважаючи, що заробітна плата для чорноробів в Україні наближається до рівня Польщі.

Джерело: Bloomberg