В Оломоуці є магазин, де купити річ можна за «спасибі»

В Оломоуці є магазин, де купити річ можна за «спасибі»
Photo from @freeshopUP Facebook Page

Степан Вашкевич з друзями, студентами чеського університету в Оломоуці, відкрили магазин, де розплатитися за річ можна, сказавши «спасибі».

Ідея в студентському гуртожитку прижилася і полюбилася – «Freeshop UP» працює вже два роки.

Ідея про запуск цього проекту виникла поруч зі смітником, який знаходиться недалеко від гуртожитку. Степан озвучив, як йому в голову прийшла така ідея: побачив, що в смітті валяється добротний одяг. Він міг би комусь ще послужити. В університет, де проходить навчання Степан, більшість студентів приїжджають з інших країн, за час навчання у них з’являється майно, в якому потім зникає необхідність. І його викидають. Тепер по-іншому: завдяки роботі безкоштовного магазину (фрішопу) у речей з’являються нові господарі.

Від ідеї відкриття магазину до її реалізації знадобилося шість місяців. Керівництво студентських гуртожитків виділило приміщення, колишню майстерню. Був зроблений ремонт і фрішоп став гордістю студентської ініціативи “Udržitelný Palacký» (“Стійкий Палацкі”), створеної Степаном і його друзями. Мета організації – перетворити університет в соціально справедливе і економічно ефективне місце.

Магазин відкритий всього кілька годин 3-4 дні на тиждень. Він працює за дуже простою схемою: принеси, що тобі вже не треба, але стане в нагоді іншим. Візьми, що потрібно, безкоштовно і без обмежень.

Часто співробітники фрішопа організовують день відкритих дверей: магазин чекає своїх “покупців” весь день, велика частина речей виставляється на вулицю. У такі дні можна принести речі, щось вибрати собі, і приємно провести час, слухаючи музику і спілкуючись з друзями.

Прийом речей організовано в робочий час. Їх сортують і віддають людині те, що річчю вже назвати не можна. Не всі усвідомлюють, що, якщо річ вже не функціональна, то це вже сміття. Нею просто вже не можна скористатися.

Асортимент магазину складається з одягу, посуду, продуктів, що не псуються, книг і предметів побуту. Серед них іноді трапляються рідкісні речі, наприклад, укулеле (гавайська гітара), велосипед або санки.

Деякі речі в магазині можна взяти у тимчасове користування: набір інструментів, насос і навіть швейну машинку. Тут же є невелика бібліотека книг.

“Людей, які беруть все, не дивлячись, поки не було. А якби вони були – не проблема, у нас дуже багато речей. У той же час важко підтримувати магазин в ідеальному стані, коли приносять багато речей, але в цілому все відбувається саме так, як ми і планували.”

Джерело: charter97.org