Опитування серед чеських роботодавців показало, що вони планують звільнення

Опитування серед чеських роботодавців показало, що вони планують звільнення

Чеські роботодавці планують найняти нових працівників в третьому кварталі року, але ще більшу кількість буде звільнено. В цілому, вони більш песимістичні, ніж під час кризи в 2009 році. Це випливає з опитування серед 750 роботодавців в приватному і державному секторах в Чеській Республіці. Опитування проводилося в квітні під час проведення заходів, пов’язаних з поширенням коронавірусної інфекції.

Згідно з опитуванням,

  • 10% роботодавців планують найняти нових співробітників,
  • 14% очікують, що їх число зменшиться
  • 68% опитаних компаній заявили, що не планують змін в третьому кварталі.

Чистий індекс ринку праці становить -4%. У попередньому кварталі він становив + 5%.

Місця можуть втратити 400 тисяч осіб, попереджають урядові експерти. Про скорочення штату заявляє в п’ять разів більше компаній, ніж до початку пандемії коронавіруса – 14% компаній. Це найгірший показник Чехії з 2008 року. Дані містяться в «Індексі трудового ринку» ManpowerGroup.

За прогнозом експертів Національної економічної ради уряду, біржі праці в найближчі місяці можуть отримати близько 400 тисяч нових заяв від громадян, що втратили роботу. За останніми даними рівень безробіття в Чехії, яка вже втратила характеристику найбільш благополучної щодо цього країни, становить 3,6%. Однак, судячи з озвучених припущень, цей показник може швидко підібратися до 10%.

Те, що відбувалося з чеської економікою останні кілька місяців через епідемію, підкреслює менеджер ManpowerGroup Іржі Галбрштат, не має прецеденту. Фахівці, однак, очікували, що буде ще гірше. .

«Негативний варіант розвитку ситуації допускається в більшій частині секторів чеської економіки. Найгірше становище в готельному і ресторанному бізнесі. Тут епідемія коронавіруса завдала найжорстокіший удар. Про звільнення кажуть представники 29% фірм цієї галузі ».

Готелі, ресторани, частково транспорт – це сфера обслуговування туристів, в якій в Чехії працюють чверть мільйона чоловік.

Найважча ситуація в Празі, хоча чеська столиця завжди вважалася найбільш економічно благополучним регіоном.

«Саме в Празі сконцентрована велика частина готельних і ресторанних підприємств, а також інших компаній сфери послуг, які максимально залежні від іноземних клієнтів. В інших регіонах країни ситуація буде краще. У цьому році велика частина чеського населення планує провести відпустку в рідній країні. У Празі ж положення інше, тут завжди були важливі іноземні туристи.

У чеській столиці також перебувають головні офіси великих міжнародних фірм. Їх робота зараз була пригнічена. У Празі сконцентрована велика частина компаній, що надають фінансові послуги, цей сектор залежний від актуального економічного циклу », – роз’яснює Іржі Галбрштат.

Однак є сфери, які в меншій мірі схильні до впливу такого роду кризи, який Чехія і весь світ переживає в результаті епідемії коронавіруса. Двояка ситуація, наприклад, в IT-сфері.

«В IT-секторі зараз спостерігається великий рух. Частина компаній масово позбавляється від програмістів, яких зовсім недавно з великими труднощами шукали, а інші, навпаки, мають потребу в працівниках і намагаються поглинути частину фахівців, звільнених конкурентами. Не настільки сприйнятливий до економічних коливань, наприклад, сектор виробництва і поставчання електрики, води, газу. Тут можна також згадати про державний сектор – адміністративний сегмент, освіту, збройні сили. У їхньому випадку розмов про скорочення штату зараз не ведеться, скоріше навіть навпаки. Можливості на ринку праці ще не вичерпані ».

За даними ManpowerGroup велика частина компаній нині зберігає оптимізм. 56% учасників дослідження заявляють, що до нормального плану прийому нових співробітників вони повернуться протягом наступних 12 місяців, 31% з них говорить про 3 місяці. Багато що, однак, буде залежати від споживачів продукції чеських компаній, важливо, щоб не були скасовані вже здійснені замовлення.

«В результаті епідемії економіка заморозилась на 3 місяці. Хоча і почалися звільнення, більшість компаній швидше чекали державних програм для збереження зайнятості. Ще невідомо, якими будуть ринки після надзвичайної ситуації. Тепер на ринку праці будуть відбуватися великі зрушення між компаніями та окремими секторами », – сказала Ярослава Резлерова, генеральний директор ManpowerGroup в Чехіі і Словаччині.

За її словами, деякі компанії наймають нових співробітників для заміни іноземних працівників. Але деякі компанії не знаходять заміни для іноземних фахівців, таких як ремісників, техніків і механіків в Чеській Республіці і змушені відкладати терміни поставки своїх товарів і послуг, як, наприклад, у будівельній галузі.

Роботодавці невеликих компаній і мікропідприємств повідомляють про найслабші плани найму з чистим індексом ринку праці -5%. Середні компанії повідомляють про індекс -3%, а роботодавці у великих компаніях – 2%.

Найбільш слабкі плани прийому на роботу відзначені сектором розміщення та громадського харчування з песимістичним індексом -19% (10% набирають і 29% звільняють). Слабка рекрутингова активність також спостерігається в фінансових, страхових, ріелторських компаніях з показником -8%.

Оптово-роздрібна торгівля знизила набір персоналу до -2%, а будівництво до нуля.

Найбільш песимістичним є Празький регіон з показником -15%.