З 2020 року господарів собак без чіпу в Чехії будуть штрафувати

З 2020 року господарів собак без чіпу в Чехії будуть штрафувати

Країна і регіон проживання, порода і стан здоров’я чотириногого, координати господаря – вся ця інформація міститься в маленькому пристрої, який поміщають під шкіру тварини. Тепер кожен власник собаки повинен оснастити свого вихованця таким досягненням високих технологій, вартість якого разом з установленням становить від 200 до 400 крон.

Наприклад, в місті Жатець зараз зареєстровано близько півтори тисячі собак, проте чіп є тільки у 30% тварин.

Поправка до Ветеринарному закону, затверджена ще в 2017 році, з початку наступного року набуває чинності. Якщо мова йде про щеня, то чіпування має відбутися одночасно з першим щепленням від сказу, тобто у віці шести місяців. У дорослих тварин це доведеться зробити окремо до кінця поточного року. Ставити чіп кішкам чеський закон поки не вимагає.

Мікрочіпи ставлять в ветеринарних кабінетах – за день цей пристрій отримує близько десяти собак. Пояснює ветеринар Йозеф Машек:

«Це така скляна трубочка, яка вводиться під шкіру тварині, це досить нетривала операція, яка не завдає майже ніякого болю. Тобто не становить жодної проблеми».

Поки закон не зобов’язує власників собак після установки чіпа реєструвати свого вихованця в реєстрі. При цьому місцева влада, поліція та інші структури, що зіштовхуються з загубленими тваринами, привітали б таке правило. Влада Жатецю вже веде подібний список на добровільній основі і настійно рекомендує вносити туди чотириногих вихованців, підкреслює співробітниця відділу навколишнього середовища мерії Катержина Фрідова:

«Громадяни отримують від нас інформаційний буклет, де перераховано, які існують реєстри, і де можна зареєструвати свого собаку. Як тільки вони це зроблять, буде набагато простіше розшукати тварину, якщо вона загубиться, або з нею щось трапиться. В цьому і полягає мета інформаційної кампанії, адресованої городянам і власникам собак».

Уже кілька років в ЗМІ періодично з’являються неймовірні історії про те, як завдяки чіпу собак і кішок знаходили за багато кілометрів від дому і повертали господарям, які вже зневірилися повернути свого вихованця.

Для розпізнавання чіпованих собак широко використовуються новітні технології – поліція вже оснащена пристроями для зчитування інформації. Заступник начальника міської поліції Лубош Шіндларж сподівається, що свідомі громадяни самі будуть повідомляти про свого чотириногого друга: «У рамках нової системи, яку планує ввести місто, власник може подати заяву, і ми зареєструємо номер собаки».

Отже, чіпування всіх собак в Чехії має бути завершено до кінця цього року. C 1-го січня 2020 року собака без чіпу стає «нелегалом».

Витрати на утримання домашніх тварин в Чехії

Загалом же в Чехії налічується більше двох млн. собак і близько одного млн. котів і кішок.

На покупку щеняти жителі Чехії в середньому витрачають 6,5 тис. крон. Кожен сьомий отримав собаку безкоштовно.

В середньому, утримання собаки обходиться господареві в 16 тис. крон на рік, більша частина цієї суми (майже 10 тис. крон) йде на корм. Друга стаття витрат – ветеринари і ліки (більше трьох тис. крон).

Але це лише верхівка айсбергу. За даними соцопитування Broker Consulting, 22% власників домашніх тварин купили страховку на випадок заподіяння домашнім улюбленцем матеріального збитку третім особам. Велика частина власників вважає за краще виплачувати збитки з власних заощаджень. А 5% в такій ситуації були б змушені брати гроші в борг.

29% готові витратити будь-які гроші заради порятунку домашньої тварини. 55% готові заплатити більше 10 тис. крон.