Вартість студентського побуту в Чехії

Вартість студентського побуту в Чехії

Вже 1 жовтня у Чехії, де можна безкоштовно навчатися у будь-якому вищому державному закладі чеською мовою, стартує новий навчальний рік для студентів ВНЗ. Ця можливість приваблює в країну тисячі іноземців, які навчаються за програмою бакалаврату, магістратури та докторантури. До яких витрат в новому навчальному році потрібно бути готовим тим, хто зарахований до державного університету?

Багато Чеських видань і деякі вузи прагнуть надати основну інформацію, пов’язану з передбачуваними студентськими витратами. Перше, що необхідно враховувати тим, хто ще остаточно не визначився з вибором житла – ціни на нерухомість і проживання в Чехії на початку поточного року зросли. Найбільш гостро це відчули жителі столиці і Брно. В даний час вартість оренди однокімнатної квартири в Празі коливається вже в районі 15 тисяч крон, раніше за двокімнатну просили до 12 тисяч. Тому багато студентів знімають одну квартиру удвох або втрьох. До суми необхідно додати витрати на посередника і окремо заставу на квартиру, зазвичай в розмірі суми місячної орендної плати.

Проживання

В той же час у кожного студента є можливість скоротити витрати, проживаючи в гуртожитку. А оренда кімнати, якщо судити по перегляду оголошень, обходиться близько 3500 крон. Згідно з інформацією інтернет-журналу IFORUM Карлового університету, один день проживання в студентському гуртожитку коштує від 59 до 179 крон (до 7 євро). Тобто студент, готовий змиритися з проживанням в кімнаті без особливих претензій, може вкластися і в 2 тисячі крон (78 євро). За більш комфортний варіант доведеться заплатити дорожче. Наприклад, у гуртожитку Sazava в районі Ходів в 30 хвилинах від центру міста окрема кімната на одну людину коштує близько 4 тис. крон на місяць (157 євро).

Пільги на проїзд

Послуги у сфері транспорту для студентів подешевшали. І ця новина особливо порадувала тих студентів, які приїжджають до Праги з інших міст. Адже їм доводиться додати до витрат на всі види міського транспорту і витрати на заміські перевезення. Це тим більш актуально в світлі подорожчання житла, так як в передмістях селяться вже не тільки корінні пражани, а й студенти столичних вузів.

З 1 вересня цього року студенти у віці до 26 років, як, до речі, і пенсіонери старше 65 років можуть скористатися новими пільгами, заплативши за проїзд залізницею (місця другого класу), в міжміських і приміських автобусах лише 75% вартості квитка. Нововведення було схвалено навесні.

Місячний проїзний (Lítačka) на послуги громадського транспорту в Празі коштує всього 260 крон (10 євро). Для придбання пільгового проїзного необхідно надати студентське посвідчення ISIC. Можна придбати проїзний на весь академічний рік. Десять місяців проїзду 2400 крон (приблизно 95 євро).

Харчування

Незважаючи на те, що ряд вчених стверджує, що мозок працює на голодний шлунок краще, голодувати нікого, тим більше студентський народ, не змусиш. Окрема стаття бюджету харчування. Яких витрат вона потребує?

Не будемо заглиблюватися в індивідуальні запити. Обід в студентській їдальні коштує близько 60 крон (понад 2 євро). У більшості столових Карлового університету в щоденне меню включені чотири страви. Тут же можна придбати й інші продукти за пільговою вартістю. Приготувати просту їжу можна і в гуртожитку, як і організувати студентські вечері в рамках гуртожитку, на які учасники спільної трапези приносять свої запаси або маленькі страви для невеликих бюджетів. За інформацією студентського журналу, в ряді ресторанів також можна пообідати зі знижкою, показавши студентське посвідчення.

Інтернет, витрати на навчальні матеріали

У студентів Чеських університетів, які проживають в гуртожитках, завжди є доступ до безкоштовного Інтернету. Студентські тарифи на мобільний зв’язок коштують близько 400-500 крон. У пакет входять безлімітні дзвінки, смс та інші послуги, що стосуються інтернет-трафіку.

На початку навчального семестру потрібно подбати про необхідні книги і підручники. Зовсім необов’язково відразу ж спрямовуватися в книжкові магазини. Чеські студенти знають, що насамперед треба дізнатись про наявність необхідної літератури в бібліотеці, а також скористатися ярмарками підручників (burza učebnic). Такі організовують майже всі факультети. Багато матеріалів також викладаються в Інтернеті. Неоціненну допомогу здатні надати друзі і знайомі з числа студентів старших курсів.

Дозвілля

Що стосується розваг, нестачі в безкоштовних заходах у великих містах Чехії немає. В рамках Днів відкритих дверей в державних музеях і галереях, музейної ночі, ночі костелів та інших ініціатив можна безкоштовно познайомитися з безліччю видатних пам’яток і побувати на цікавих концертах, бесідах, виставках.

Джерело: Радіо Прага